Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
18.02.2022 aktualizacja 18.02.2022

Fizyka techniczna tematem wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka" - już 3 marca online

Fotolia Fotolia

Wykład dra inż Krzysztofa Petelczyca pt. „Czy fizyka techniczna to inna fizyka? Rok Mieczysława Wolfkego 2022" jest kolejnym z cyklu „Zapytaj fizyka”. Można go będzie posłuchać online w czwartek 3 marca o godz. 18:00.

"Fizyka czysta, zrodzona z potrzeby zrozumienia otaczającego nas świata, uchwycenia jego piękna i odnalezienia miejsca człowieka wraz z jego wolną wolą i rozumem w otaczającym świecie do dziś inspiruje wielkie odkrycia. Z drugiej strony fizyka techniczna, nastawiona na realizację marzeń ludzkości o rozwoju cywilizacyjnym, coraz większej wygodzie i bezpieczeństwie codziennego życia, panowaniu nad naturą i jej świadomym kreowaniu sprawiła, że dziś jeździmy samochodami, oglądamy wydarzenia z najdalszych zakątków globu i zdobywamy kosmos. Czyż odkrycie nowego prawa fizyki nie rodzi pytań o to, jak je wykorzystać w konstrukcji wynalazków? Czyż nowa wizja autora powieści lub filmu fanstastyczno-naukowego nie ukierunkowuje poszukiwań naukowych w celu jej potwierdzenia lub zaprzeczenia?" - piszą organizatorzy wydarzenia, przypominając postać Mieczysława Wolfkego, który w 1932 roku na Zjeździe Fizyków Polskich w Wilnie przedstawił fizykę techniczną jako niezbędną część polskiego przemysłu i obronności.

Sylwetkę tego naukowca, a także jego osiągnięcia i poglądy, przedstawi podczas wykładu z cyklu Zapytaj Fizyka (https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl) dr inż. Krzysztof Petelczyc.

Dr Petelczyc pracuje na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej i działa w Oddziale Warszawskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Komisji Historii Nauki Polskiej Akademii Umiejętności. Jest fizykiem, specjalizuje się w zakresie optyki. Naukowo działa na styku fizyki, medycyny i psychologii. Jednak jego misją i największą radością jest pokazywanie ludziom, jak ciekawa jest nauka. Swoją wiedzę stara się wykorzystywać w kreatywnym tworzeniu obrazu i tekstu, który może zafascynować inne osoby do pójścia scieżką nauki.

W 2018 roku nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej ukazała się napisana przez niego wraz Eweliną Kędzierską pierwsza kompletna biografia prof. Mieczysława Wolfkego. Jak można przeczytać w recenzji wydawniczej, przedstawia [ona] w oryginalny i dobrze udokumentowany sposób ważną postać w historii nauki polskiej i światowej. Jest napisana na wysokim poziomie merytorycznym, a jednocześnie świetnie się czyta”. W tym roku dr Petelczyc jest koordynatorem Roku Mieczysława Wolfkego, ogłoszonego wspólnie przez Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnikę Warszawską, Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne i Komitet Fizyki PAN.

Nauksa w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022