Uczelnie i instytucje

Gdańsk/Politechniki z Wrocławia i Gdańska zacieśniają współpracę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rektorzy Politechniki Gdańskiej i Politechniki Wrocławskiej podpisali porozumienie o partnerskiej współpracy obu uczelni. Studenci i pracownicy politechnik będą wspólnie m.in. opracowywali projekty badawczo rozwojowe i programy kształcenia. Będą mogli także korzystać z infrastruktury badawczej placówek.

We wtorek w gmachu Politechniki Gdańskiej doszło do podpisania porozumienia o współpracy obu uczelni w zakresie działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej. W imieniu uczelni umowę podpisali rektorzy Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs i Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

"Jest mi niezmiernie miło gościć na naszej uczelni rektora Politechniki Wrocławskiej, uczelni która jest nam bardzo bliska. Obraliśmy podobny kurs reform i zmian, mamy podobne plany rozwoju, a dzisiejsza umowa jest jednym z elementów zacieśniania naszego współdziałania" - mówił rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

Jak zaznaczył prof. Wójs, dla Politechniki Wrocławskiej gdańska uczelnia techniczna będzie partnerem strategicznym. Podkreślił, że z żadną inną szkołą wyższą PWr nie ma takiej umowy o współpracy. "Prowadzimy badania w uzupełniających się obszarach, w planach mamy wspólne kierunki studiów. Z wrocławskiej perspektywy Politechnika Gdańska jest takim tygrysem wśród uczelni, obecnie jedną z najlepszych nie tylko wśród wyższych szkół technicznych, ale wszystkich uczelni w kraju. Nie tylko nasze jednostki, ale również miasta, w których się znajdują, są podobne, wielokulturowe, otwarte na różnorodność i zmiany. Dlatego zacieśnianie naszej współpracy to bardzo wartościowa inwestycja" - tłumaczył.

Współpraca będzie obejmować m.in: wspólne opracowywanie projektów badawczo-rozwojowych i badawczo-wdrożeniowych, wzajemne udostępnianie infrastruktury badawczej, wspólne opracowywanie programów kształcenia, a także wzajemne udostępnienie bazy kursów dydaktycznych. Uczelnie planują również realizację wymiany akademickiej.

Politechnika Wrocławska istnieje od 1945 roku. Obecnie w swojej ofercie ma 60 kierunków na 13 wydziałach. We Wrocławiu i w trzech filiach uczelni – w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu studiuje prawie 23 tys. studentów na studiach I i II stopnia.

Gdańska uczelnia techniczna została otwarta w 1904 roku. Kształci się na niej ponad 15 tysięcy studentów, którzy swoje pasje naukowe mogą rozwijać na ośmiu wydziałach, gdzie do wyboru mają 37 kierunków I i II stopnia. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera