Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad ekologicznym systemem chłodzenia

Zespół pracujący nad projektem (naukowcy i pracownicy PWr): od lewej: Bartosz Gil, Beata Sternal-Toś, Małgorzata Bąk, Jerzy Rzęchowski, Piotr Drupka, Agnieszka Wilczyńska, Katarzyna Zacharzewska i Sabina Rosiek-Pawłowska. Źródło: Politechnika Wrocławska
Zespół pracujący nad projektem (naukowcy i pracownicy PWr): od lewej: Bartosz Gil, Beata Sternal-Toś, Małgorzata Bąk, Jerzy Rzęchowski, Piotr Drupka, Agnieszka Wilczyńska, Katarzyna Zacharzewska i Sabina Rosiek-Pawłowska. Źródło: Politechnika Wrocławska

Budowę zasilanego energią odnawialną urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW, połączonego z magazynem energii, zakłada projekt ekologicznego systemu alternatywnego chłodzenia, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Prace nad urządzeniem służącym do klimatyzowania pomieszczeń prowadzone są wspólnie przez naukowców z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, hiszpańskiego Uniwersytetu w Almerii i Solar Energy Research Center, pracowników PROZON Fundacji Ochrony Klimatu, a także pracowników hiszpańskiego partnera przemysłowego - Hedera Helix Ingenieria y Biotecnologia.

Nowy system służący do klimatyzowania pomieszczeń ma się składać z urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW zasilanego energią odnawialną, połączonego z magazynem energii oraz inteligentnym systemem sterowania – poinformował w środę PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. System docelowo ma zostać wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter budynku Geocentrum w kampusie wrocławskiej uczelni.

„Stanie się zatem przykładem żywego laboratorium do opracowywania innowacyjnych technologii z zakresu OZE, chłodnictwa, a także nowych technologii komunikacyjnych, pozwalających na dużą elastyczność w zarządzaniu energią” – powiedziała prof. Sabina Rosiek-Pawłowska z Politechniki Wrocławskiej.

Jak wskazano, po opracowaniu systemu będzie on komercjalizowany, a z nowych rozwiązań mają korzystać budynki użyteczności publicznej w Europie.

Opracowywany system chłodzenia ma być zasilany przy pomocy 75 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu Geocentrum. „Stamtąd energia elektryczna będzie trafiała do instalacji, na którą złożą się urządzenie chłodnicze oparte o tzw. zielone czynniki chłodnicze i specjalny – także zaprojektowany w ramach projektu – magazyn chłodu” – podała Politechnika Wrocławska w komunikacie.

Klimatyzację pomieszczeń na trzecim piętrze Geocentrum ma zapewnić zimna woda, która popłynie w opracowywanej instalacji. Twórcy projektu wskazują, że instalacja w zimowych miesiącach może być wykorzystywana również do ogrzewania pomieszczeń. „Część ciepła pozwoli także ogrzać wodę użytkową w Geocentrum. Samo urządzenie klimatyzacyjne będzie wykorzystywało przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze” – podano.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu COOLSPACES 4 LIFE, dzięki grantowi Komisji Europejskiej, oraz przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wynalazek naukowczyni z Gdańska pomoże w walce z przestępcami

  • Fot. archiwum Jakub Włodarczyk.

    Czy w kosmosie leki z polimerową „osłoną” będą trwalsze? Sprawdzą to badacze z Zabrza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera