Zakończył się ważny etap budowy kompleksu STOS Politechniki Gdańskiej, supernowoczesnego ośrodka informatycznego. Budynek osiągnął właśnie tzw. stan zamknięty - poinformował we wtorek rzecznik prasowy uczelni Maciej Dzwonnik.
Obiekt ma być gotowy do użytku jeszcze w tym roku.
Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary Knowledge Services) Politechniki Gdańskiej, które powstaje na kampusie uczelni przy ul. Traugutta, ma być siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG.
"Supernowoczesny ośrodek informatyczny będzie wyróżnikiem Gdańska w tej części Europy, a prace budowlane postępują zgodnie z harmonogramem pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych" - podkreślił Dzwonnik.
Najważniejsza przestrzeń kompleksu to tzw. bunkier, gdzie znajdzie się jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce, który umożliwi gromadzenie, przetwarzanie i archiwizowanie ogromnych zbiorów danych oraz wykonywanie skomplikowanych symulacji w badaniach naukowych.
"Budynek udało się +zamknąć+ i zabezpieczyć przed warunkami zimowymi. W części garażowej praktycznie wykończono go w zakresie izolacji, malowania oraz wykonania żywic na posadzkach. Na poziomie +0+, czyli w sercu tej inwestycji, zamontowano już całą stolarkę i wykonano podłogę podniesioną. Na ukończeniu są też sufity podwieszane. Poza tym poszczególne pomieszczenia techniczne są już wyposażane w najważniejsze urządzenia" - podał, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor projektu z firmy NDI Michał Sadowski.
CK STOS PG będzie posiadać najnowszej generacji infrastrukturę techniczną i sieciową. Serwerownia ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych m.in. chronić je przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym. Również superkomputer będzie wymagał specjalnych warunków: ciągłego chłodzenia oraz utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza.
"Źródłem chłodu technologicznego dla całego budynku będzie pięć zewnętrznych agregatów wody lodowej: cztery pracujące i jeden rezerwowy, chłodzone powietrzem o wydajności chłodniczej ok. 601,5 kW każdy. Aby zmniejszyć zużycie energii, ale jednocześnie zwiększyć wydajność, wszystkie agregaty będą wyposażone w możliwość pracy w trybie tzw. +freecooling+" - objaśnił Sadowski.
Akt erekcyjny pod budowę centrum informatycznego PG wmurowano w lutym ub. roku.
Koszt budowy Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej to niecałe 156 milionów złotych, z czego 90,1 mln zł pochodzi z unijnej dotacji. Całkowity koszt inwestycji przewyższy jednak 200 mln zł – różnica wynika z potrzeby uzupełnienia obiektu przez uczelnię o dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie. (PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.