Analiza naukowa: większość lekarzy w USA nie jest wynagradzana za jakość leczenia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mimo nacisku, jaki amerykańskie firmy ubezpieczeniowe i inni płatnicy kładą na jakość i wartość leczenia, wynagrodzenia większości lekarzy zależą od „przerobu“, a nie jakości ich pracy - informuje pismo "JAMA Health Forum".

Badanie przeprowadzone przez naukowców z RAND Corporation dotyczyło lekarzy pracujących w ramach praktyk grupowych, należących do systemów opieki zdrowotnej.

Analizując praktyki medyczne należące do systemów opieki zdrowotnej, autorzy odkryli, że wynagrodzenie zależne od ilości pacjentów jest najczęstszym rodzajem wynagrodzenia podstawowego dla ponad 80 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i dla ponad 90 proc. lekarzy specjalistów.

Chociaż w systemach opieki zdrowotnej powszechnie stosowano zachęty finansowe, mające promować jakość i optymalizację kosztów, odsetek całkowitego wynagrodzenia lekarzy w oparciu o jakość i koszty był skromny – 9 proc w przypadku świadczących podstawową opiekę zdrowotną i 5 proc. w przypadku specjalistów.

„Pomimo wzrostu programów opartych na wartości i potrzeby poprawy wartości w opiece zdrowotnej, ustalenia dotyczące wynagrodzeń lekarzy w systemach opieki zdrowotnej nie kładą obecnie nacisku na wartość” – powiedziała Rachel O. Reid, główna autorka badania i specjalistka od oceny polityki medycznej w RAND, organizacji badawczej non-profit. „Najczęściej stosowane systemy płatności mają na celu maksymalizację przychodów systemu opieki zdrowotnej poprzez zachęcanie dostawców do świadczenia większej liczby usług w ramach systemu”.

W ostatnich latach zarówno prywatni, jak i publiczni płatnicy wprowadzili reformy płatności, które mają na celu zachęcenie świadczeniodawców do poprawy jakości opieki i spowolnienia wzrostu wydatków w celu generowania lepszej wartości dla pacjentów. Jednocześnie wyraźnie wzrosła wielkość systemów opieki zdrowotnej i zatrudnienie lekarzy.

W badaniu przeanalizowano struktury wynagrodzeń lekarzy stosowane w 31 organizacjach lekarskich powiązanych z 22 systemami opieki zdrowotnej zlokalizowanymi w czterech stanach.

Badacze przeprowadzili wywiady z liderami organizacji lekarzy, przejrzeli dokumenty dotyczące wynagrodzeń i zbadali praktyki, aby scharakteryzować ustalenia dotyczące wynagrodzeń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy specjalistów.

Zwiększenie zakresu świadczonych usług było najczęściej zgłaszanym działaniem, jakie lekarze mogą podjąć w celu zwiększenia wynagrodzenia - 70 proc. praktyk stosuje taki plan. Zachęty oparte na ilości stanowiły ponad dwie trzecie rekompensaty.

Finansowe zachęty nagradzające jakość kliniczną, bardziej efektywne wydatki, doświadczenie pacjenta i dostęp do opieki były często uwzględniane w wynagrodzeniu, jednak stanowiły jedynie niewielki ułamek całkowitego wynagrodzenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów, zatem prawdopodobnie wpływały tylko marginalnie na zachowanie lekarzy.

Natomiast 70 proc. liderów organizacji lekarskich zauważyło, że zwiększenie ilości świadczonych usług jest najważniejszym działaniem, jakie lekarze POZ i lekarze specjaliści mogą podjąć, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie.

„Aby amerykański system opieki zdrowotnej naprawdę wykorzystał potencjał reformy płatności opartej na wartości i zapewnił lepszą wartość pacjentom, systemom opieki zdrowotnej i organizacjom świadczącym usługi medyczne, sposób, w jaki są opłacani lekarze pierwszego kontaktu prawdopodobnie będzie musiał ewoluować" - wskazała dr Reid. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Suplementy witaminy D mogą obniżać ciśnienie krwi u starszych osób z otyłością

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik utrudnia usuwanie z wody groźnych bakterii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera