UE/ EMA zaleca warunkową zgodę na dopuszczenie do obrotu leku na Covid-19 firmy Pfizer

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu Covid-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer.

EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu preparatu Paxlovid dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu i są w grupie zwiększonego ryzyka.

Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu Covid-19. Zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i ritonawir, w dwóch różnych tabletkach. PF-07321332 działa poprzez zmniejszenie zdolności SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego Covid-19) do namnażania się w organizmie, podczas gdy rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.

EMA stwierdziła, że leczenie produktem Paxlovid znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem podstawowym, które naraża ich na ryzyko ciężkiego Covid-19. Analizę przeprowadzono u pacjentów, którzy otrzymali Paxlovid lub placebo (leczenie pozorowane) w ciągu pięciu dni po wystąpieniu objawów Covid-19.

Większość pacjentów biorących udział w badaniu była zakażona wariantem koronawirusa Delta. Na podstawie badań laboratoryjnych oczekuje się, że Paxlovid będzie również aktywny przeciwko Omikronowi i innym wariantom - podała EMA.

EMA twierdzi, że rytonawir wpływa na działanie wielu innych leków, a ostrzeżenia i porady zostały zawarte w informacji o produkcie Paxlovid. Ponadto firma Pfizer udostępniła na swojej stronie internetowej narzędzie dotyczące interakcji z lekami, do którego można uzyskać dostęp za pomocą kodu QR zawartego w informacji o produkcie i na opakowaniu zewnętrznym.

Według EMA korzyści płynące ze stosowania leku przewyższają ryzyko.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Udomowione bakterie wytwarzają ser gruyère

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczne światło szkodzi rafom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera