Nauka dla Społeczeństwa

26.11.2022
PL EN
25.01.2022 aktualizacja 26.01.2022

W konkursie Interstudent wyłoniono najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Karen Nyakato Kyabega z Tanzanii (UW), Maksym Shcherbyuk z Ukrainy (UŚ), Peliyagodage Chathura Dinerth Perera ze Sri Lanki (UPWr) i Yiyu Chen z Chin (UJ) zostali laureatami 12. edycji konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2022.

Konkurs INTERSTUDENT organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland” (www.studyinpoland.pl), realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), od dwunastu lat służy wyłonieniu najlepszych studentów zagranicznych kształcących się na polskich uczelniach.

Kapituła wskazuje laureatów spośród obcokrajowców studiujących w języku polskim lub obcym na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich na uczelniach publicznych i niepublicznych.

W 12 edycji konkursu w kategorii studia licencjackie najlepsza okazała się: Karen Nyakato Kyabega z Tanzanii, studentka International Relations and Area Studies na Uniwersytecie Warszawskim. W kategorii studia magisterskie zwycięzcą został: Maksym Shcherbyuk, absolwent prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W w kategorii studia doktoranckie doceniony został: Peliyagodage Chathura Dinerth Perera ze Sri Lanki, doktorant na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Dodatkowo Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną za niezwykłe zaangażowanie w działalność społeczną. Jej laureatką została Yiyu Chen z Chin, studentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Mimo pandemii organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń, a wybór laureatów był trudny. "Szukamy młodych ludzi z całego świata, którzy swoją działalnością budują mosty między kulturami, wzbogacając nie tylko polskie uczelnie, ale także całe swoje otoczenie – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, cytowana w prasowym komuniakcie. – To oni są ambasadorami naszych szkół wyższych i Polski na całym świecie. W czasach pandemii ich obecność i aktywność jest szczególnie cenna. Tym bardziej cieszę się, że mimo trudnej sytuacji otrzymaliśmy ponad 80 zgłoszeń i praktycznie wszyscy kandydaci byli fantastyczni, a kapituła miała wielki problem z wybraniem laureatów".

W Kapitule Konkursu znaleźli się: prof. Jerzy Lis, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, rektor AGH, przewodniczący Kapituły; prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; Jarosław Olszewski, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów; Mateusz Grochowski, przewodniczący Parlamentu Studentów RP oraz dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Wręczenie nagród w konkursie INTERSTUDENT 2022 odbędzie się podczas najbliższej konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022", której gospodarzem jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022