Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
20.01.2022 aktualizacja 20.01.2022

Prelekcje dla przyszłych badaczek

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

„Zostań badaczką! Kobiety w nauce 2022” – pod tym hasłem odbędzie się spotkanie on-line organizowane 11 lutego przez Akademię Młodych Uczonych. Zaproszenie jest skierowane do licealistek, studentek i doktorantek pierwszych lat studiów, które zastanawiają się nad karierą naukową.

Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce. W Polsce większość osób studiujących stanowią kobiety, jednak niewiele z nich decyduje się kontynuować ścieżkę naukową, zwłaszcza w tzw. dziedzinach STEM (science, technology, engineering, and mathematics). Działania AMU zmierzają do zmiany tej sytuacji.

Podczas spotkania uznane młode badaczki podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi i odpowiedzą na wszystkie pytania uczestniczek, przekonując, że kariera naukowa daje mnóstwo satysfakcji i pozwala stale się rozwijać, ale i niepozbawiona jest wyzwań.

Spotkanie podzielone będzie na dwie części. Na początku naukowczynie przedstawią zakres swoich prac w takich obszarach, jak biologia, chemia, inżynieria środowiska, socjologia, informatyka, energetyka, geodezja, automatyka, a także w sztuce. Następnie uczestniczki zostaną skierowane do tematycznych pokoi, gdzie będą mogły porozmawiać z doświadczonymi w pracy naukowej koleżankami.

Akademia Młodych Uczonych została powołana ustawą z 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. 3 grudnia 2021 roku Zgromadzenie Ogólne PAN dokonało wyboru członków rzeczywistych i korespondentów Polskiej Akademii Nauk oraz członków Akademii Młodych Uczonych PAN. AMU liczy obecnie 32 członków.

Prelegentki reprezentują Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Śląską, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Łódzki, Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Instytut Agrofizyki PAN oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Więcej informacji i formularz do zapisów można znaleźć na stronie: https://amu.pan.pl/badaczka/.Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022