Badania: zakażenie koronawirusem u kobiet w ciąży najgroźniejsze w ostatnim miesiącu przed porodem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 do powikłań dochodzi najczęściej, gdy COVID-19 zdarzy się w ostatnim miesiącu przed porodem. Wskazują to najnowsze badania specjalistów ze Szkocji i Nowej Zelandii. Podkreślają oni, że najlepszą ochronę zapewniają szczepienia.

Badania prowadzone w ramach programu naukowego „Covid in Pregnancy Study” opublikowało pismo „Nature Medicine”. Uczestniczyli w nich specjaliści wielu ośrodków, w tym uniwersytetów medycznych w Edynburgu, Glasgow i Aberdeen oraz Uniwersytetu Wellington w Nowej Zelandii. Objęto nimi 87 tys. kobiet będących w ciąży w okresie od grudnia 2020 r. do października 2021 r.

Wykazano, że w okresie ciąży na powikłania najbardziej narażone są kobiety, u których COVID-19 zdarzył się w okresie 28 dni przed porodem. W tym czasie występowały one wyraźnie częściej niż we wcześniejszych okresach ciąży i obejmowały również zgony dziecka. Autorzy badania zaznaczają jednak, że zdecydowana większość tych powikłań zdarzała się u kobiet, które nie zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Według BBC News w Wielkiej Brytanii 98 proc. kobiet w ciąży leczonych na oddziałach intensywnej terapii z powodu COVID-19 nie było zaszczepionych. Lekarze namawiają do tych szczepień ciężarne panie. Z dostępnych danych wynika, że kobiety w ciąży rzadziej są zaszczepione aniżeli panie w wieku 18-44 lat, które w badanym okresie nie spodziewały się dziecka.

Dr Sarah Stoch, jedna z autorek badania, podkreśla, że szczepienie przeciwko COVID-19 w okresie ciąży nie zwiększa ryzyko powikłań, natomiast zakażenie koronawirusem grozi nawet poważnymi komplikacjami. „Szczepienie w okresie ciąży ma kluczowe znaczenie w ochronie zarówno matki, jak i dziecka przed śmiertelnymi powikłaniami” – zaznacza.

Z badań publikowanych przez „Nature Medicine” wynika, że u kobiet zakażonych SARS-CoV-2 dochodziło do 23 zgonów dziecka na 1000 porodów. To prawie czterokrotnie częściej niż u kobiet oczekujących dziecka, które nie zostały zarażone lub były zaszczepione przeciwko COVID-19. W Szkocji w tej grupie kobiet było w badanym okresie 6 zgonów dziecka na 1000 porodów.

Te same obserwacje wykazały, że liczba powikłań u kobiet szczepionych w okresie ciąży jest taka sama, jak u tych kobiet, które nie zostały zakażone COVID-19. To dodatkowo argument – stwierdzają autorzy badania – przemawiający za tym, że szczepienia te w okresie ciąży są bezpieczne.

„Szczepienie jest dla kobiet w ciąży najbardziej bezpieczną i skuteczną metodą ochrony przed COVID-19, zarówno dla niej jak i jej dziecka” – podkreśla dr Rachael Wood z Public Health Scotland. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera