Przeprowadzone przez amerykańskich i japońskich naukowców badania pokazały, że u myszy i chomików zakażonych wariantem Omikron koronawirusa doszło do mniejszego uszkodzenia komórek oskrzeli, niż w przypadku infekcji wywołanych wariantem Delta.
Badacze zaobserwowali również, że infekcja Omikronem u myszy wywołuje u nich mniejszą utratę masy ciała oraz obciążenie wirusem górnych i dolnych dróg oddechowych, niż zakażenie Deltą.
Ogólne wnioski z badania wydają się być zgodne z innymi ustaleniami, które sugerują, że wariant Omikron jest znacznie bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą postać Covid-19, zaznaczyli naukowcy.
Autorzy badania, którego wyniki nie przeszły jeszcze recenzji naukowej, podkreślają, że uzyskane przez nich rezultaty mogą mieć ograniczone odniesienie do ludzi, ponieważ do eksperymentów użyto myszy i chomików. By je potwierdzić potrzeba jeszcze dodatkowych danych. (PAP)
adj/ tebe/ jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.