Posiadanie psa wydaje się łagodzić negatywny wpływ pandemii COVID-19 na psychikę człowieka - wynika z amerykańskiej ankiety o której informuje pismo "PLOS ONE".
Wydarzenia takie jak pandemia COVID-19 niewątpliwie wpływają na zdrowie psychiczne i fizjologiczne. Wsparcie społeczne lub jego brak może modulować te efekty. Kontekst pandemii COVID-19 dał amerykańskim badaczom wyjątkową okazję do lepszego zrozumienia, w jaki sposób psy mogą zapewniać wsparcie społeczne swoim właścicielom i łagodzić nasilone objawy stresu, lęku i depresji oraz przyczyniać się do szczęścia podczas poważnego globalnego kryzysu.
Naukowcy z St Louis przeprowadzili ankietę wśród 1535 dorosłych osób z różnych stanów USA, aby sprawdzić ich poziom depresji, lęku oraz szczęścia. Jak się okazało, właściciele psów (768) mieli podczas pandemii znacząco niższy poziom depresji od 767 „potencjalnych właścicieli psów“ - którzy chcieliby mieć psa, ale z jakichś względów go nie mieli.
Ankietowani z psem twierdzili, że mają więcej „społecznego wsparcia“ (70 proc.). W przypadku psiarzy-teoretyków było to 65 proc.
„Ten stopień wsparcia społecznego prawdopodobnie zapewnił efekt buforowania przed negatywnym wpływem pandemii COVID-19” – piszą autorzy. Badanie nie wykazało jednak żadnej różnicy dotyczącej szczęścia i lęku między obiema grupami.
Jak wskazują naukowcy, ich odkrycia pokazują, że „psy mogą pozytywnie wpływać na dobre samopoczucie właścicieli w trudnych czasach”.
Wyniki uzupełniają wcześniejsze ustalenia - że posiadanie psa może być korzystne dla zdrowia psychicznego.
Wcześniejsze badania przeprowadzone w tym roku przez naukowców z University of York wykazały, że z prawie 6000 osób ankietowanych w Wielkiej Brytanii 90 proc. stwierdziło, że ich domowe zwierzę pomogło lepiej radzić sobie podczas ograniczeń z powodu COVID-19, zaś 96 proc. - że dzięki niemu łatwiej było zachować formę i aktywność.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.