Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
31.12.2021 aktualizacja 31.12.2021

Utrata masy ciała u otyłych zmniejsza o 60 proc. ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Warszawa, 22.04.2021. . Personel medyczny na oddziale intensywnej terapii OIT w szpitalu modułowym dla chorych na COVID-19, na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański Warszawa, 22.04.2021. . Personel medyczny na oddziale intensywnej terapii OIT w szpitalu modułowym dla chorych na COVID-19, na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

Naukowcy z Cleveland Clinic w USA ustalili, że redukcja masy ciała osób otyłych zmniejsza o 60 proc. ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wyniki badania zostały opublikowane w JAMA Surgery.

W Stanach Zjednoczonych 40 proc społeczeństwa cierpi na otyłość. Wyniki badania przeprowadzonego na grupie 20 212 pacjentów wskazują, że odpowiedni nacisk na tworzenie strategii zwalczania otyłości, mógłby się przełożyć na mniejszą liczbę hospitalizacji chorych na COVID-19.

Opublikowane dane wskazują, że osoby, które przeszły operację bariatryczną, chorują łagodniej w przypadku zakażenia koronawirusem. Ryzyko hospitalizacji u pacjentów chorych na COVID-19, którzy dzięki operacji bariatrycznej stracili 19 proc. masy ciała, jest mniejsze o 49 proc. w porównaniu z osobami, które nie przeszły interwencji chirurgicznej. W tej samej grupie potrzeba podania tlenu jest mniejsza o 63 proc. Podobnie jest z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby – spadek o 60 proc.

Naukowcy argumentują, że najprawdopodobniej w momencie zakażenia, osoba o mniejszej masie ciała jest w lepszej kondycji zdrowotnej, co ma wpływ na cały przebieg choroby.

„Nasze badanie sugeruje, że odpowiednia strategia walki z otyłością może mieć wpływ na skalę skutków pandemii COVID-19” – powiedział doktor Steven Nissen z Cleveland Clinic, autor publikacji.(PAP)

uka/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022