Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
23.12.2021 aktualizacja 23.12.2021

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki 2024 r.

22.12.2021. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej przyznania miastu Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024, 22 bm. Szef polskiego rządu przebywa z wizytą w województwie śląskim. PAP/Andrzej Grygiel 22.12.2021. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej przyznania miastu Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024, 22 bm. Szef polskiego rządu przebywa z wizytą w województwie śląskim. PAP/Andrzej Grygiel

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki w 2024 r. – ogłoszono w środę podczas konferencji prasowej z udziałem premiera, posła z okręgu katowickiego Mateusza Morawieckiego, podczas której rektorzy 7 śląskich uczelni podpisali też umowę w sprawie utworzenia konsorcjum organizatorów tego wydarzenia.

Za prestiżowym tytułem, przyznawanym przez stowarzyszenie EuroScience, działające na rzecz rozwoju nauki i technologii i zrzeszające przedstawicieli 75 państw, idzie też organizacja EuroScience Open Forum 2024. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie.

Premier Morawiecki pogratulował władzom Katowic i śląskich uczelni. "Katowice jak w soczewce zbierają wielkie projekty techniczne przemysłowe i aspiracje dotyczące przyszłości" – powiedział. "Jestem przekonany, że ten tytuł będzie dla Katowic milowym krokiem na drodze do realizacji strategii dla całego Śląska, że nauka, w tym nauka polska, nauka śląska przyczyni się do rozwoju Polski, do rozwoju Europy" - dodał szef rządu.

Ocenił, że potencjał śląskich uczelni nie był dotąd wykorzystywany w wystarczającym stopniu, choć jednocześnie Katowice i cały region były "rozsadnikiem" nauki. Premier wyraził nadzieję, że to właśnie dzięki nauce mieszkańcy regionu będą mogli zbierać owoce przyszłego wzrostu i życia w nowej erze. "W nowej epoce, w której praca może być łatwiejsza, nie tak niebezpieczna, może być bardziej rozwijająca i satysfakcjonująca dla mieszkańców" – przekonywał Morawiecki.

Jeden z inicjatorów ubiegania się o tytuł, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek podkreślił, że "to wspaniały dzień". "Na skutek wielomiesięcznych starań wielu osób z naszych uczelni, urzędu miasta, przyjaciół z Polski i Europy Katowice będą Europejskim Miastem Nauki, czyli nieformalną stolicą europejskiej nauki. Można obrazowo powiedzieć, że to prawo do organizacji europejskich igrzysk naukowych, z tym że będą one trwały cały rok" – oświadczył.

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył, że otrzymanie tytułu to ogromna radość, ale też wielka praca do wykonania. "To wielkie wyzwanie, z którym wiąże się wiele inwestycji. Ale tak jak kiedyś skorzystaliśmy na staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, tak teraz możemy pokazać naszą naukę, która jest bardzo ważnym elementem całego regionu, nie tylko Katowic" – powiedział.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki jest przyznawany w celu pogłębienia zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę nauki. Ma na celu ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego oraz wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń i rozwój europejskich badań bez granic. Wzmacnia europejski i międzynarodowy profil społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększa zaangażowanie obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchamia inwestycje publiczne w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudza turystykę.

Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które zdobyło ten tytuł. Wcześniej piastowały go: Lejda, Tirest, Tuluza, Manchester, Kopenhaga, Dublin, Turyn, Barcelona, Monachium i Sztokholm.

Udział w uroczystości, która odbyła się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach, był jednym z kilku punktów środowej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w woj. śląskim. Przed budynkiem zgromadziło się kilkudziesięciu związkowców Sierpnia’80, aby – jak mówili dziennikarzom przed spotkaniem – wykrzyczeć premierowi swoje niezadowolenie z sytuacji w kraju. Premier zatrzymał się na chwilę rozmowy z protestującymi, tłumacząc podwyżki cen sytuacją na międzynarodowym rynku energii. Związkowcy skandowali m.in.: "Poseł ze Śląska – oszust z Wrocławia". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023