Centrum projektów młodzieżowych będzie służyło studentom i uczelniom - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas otwarcia Huba informacyjnego Lublin Erasmus+ - centrum projektów młodzieżowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w inauguracji Huba informacyjnego Lublin Erasmus+ na KUL.
"Stworzenie centrum usług młodzieżowych na KUL to wielka sprawa. Jestem przekonany, że nowe centrum projektów młodzieżowych będzie służyło studentom i uczelniom" – powiedział Czarnek. Przypomniał, że KUL jest trzecim najstarszym funkcjonującym, doświadczonym i "niezwykle zasłużonym" uniwersytetem w Polsce. Życzył uczelni efektywnego wykorzystania środków w ramach programu Erasmus.
Według zapowiedzi ministra Czarnka, drugie centrum projektów młodzieżowych w Polsce zostanie otwarte w środę w Katowicach. Odpowiadając na pytania dziennikarzy przyznał, że programy realizowane w ramach Erasmusa pokrywają się z celami MEiN.
"Chodzi przede wszystkim o kształtowanie i rozwijanie nowych kompetencji zawodowych. Szkolnictwo zawodowe, na które stawiamy i którego rozwój widzimy w ostatnich latach po 20-letniej zapaści, to również efekt działania Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i wejścia w projekt WorldSkills" - podkreślił Czarnek.
Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Paweł Poszytek powiedział, że program Erasmus+ działa w Polsce od 23 lat.
"W odbiorze społecznym Erasmus+ kojarzy się z wymianą studentów. To jest bardzo ważna część tego programu. Przeciętnie każda uczelnia w Polsce dostaje od nas środki na poziomie kilku milionów złotych, ale to jest tylko część historii na temat programu Erasmus+" - zaakcentował Poszytek.
Przypomniał, że program jest narzędziem Komisji Europejskiej, który wspiera uczelnie, szkoły i przedsiębiorców, a w swojej ofercie ma środki na realizację projektów. "Właśnie tym chcemy zainteresować" – powiedział Poszytek.
Podał, że na realizację projektów w ramach programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w 2021 r. Polska otrzymała 160 mln euro, a w kolejnych latach tych środków ma przybywać.
"Jeśli chodzi o sam budżet Polski, za moment przekroczymy granicę 200 mln euro" – powiedział Poszytek.
Dyrektor poinformował, że lubelski hub ma być miejscem wymiany doświadczeń. W centrum będą organizowane spotkania informacyjne, prezentacje przykładów dobrych praktyk, rezultatów projektów, ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć w sektorze młodzieży.
Istotą jego działania będzie stworzenie międzysektorowego centrum innowacji i kompetencji integrującego lubelskie uczelnie, szkoły, ośrodki kształcenia zawodowego, przedsiębiorców, organizacje społeczne, władze samorządowe oraz budowa nowoczesnego systemu kształcenia. Ponadto hub ma się włączyć w wydarzenia przygotowywane w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 w Lublinie, oddziaływać na region i sąsiednie województwa.
"Chętnie będziemy współpracować ze wszystkimi ośrodkami, które będą zainteresowane korzystaniem z tego programu" – zapowiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Wśród obszarów, w ramach których uczelnia może współpracować z innymi podmiotami wymienił: cyfryzację, robotykę, wymianę informacji, analizę danych i sztuczną inteligencję.
Hub informacyjny Erasmus+ mieści się w Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej 1 w Lublinie.
Po inauguracji działalności centrum szef MEiN wziął udział w uroczystości wręczenia pracownikom KUL Krzyży Zasługi, Medali za Długoletnią Służbę oraz Medali Komisji Edukacji Narodowej. W sumie uhonorowanych zostało 71 pracowników uczelni.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.