Japońscy turyści kosmiczni bezpiecznie wrócili na Ziemię

EPA/ROSCOSMOS PRESS SERVICE 20.12.2021
EPA/ROSCOSMOS PRESS SERVICE 20.12.2021

Japoński miliarder, jego asystent i rosyjski kosmonauta wrócili bezpiecznie na Ziemię po spędzeniu 12 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Potentat mody Yusaku Maezawa, jego asystent Yozo Hirano i rosyjski kosmonauta Alexander Misurkin wykonali miękkie lądowanie w rosyjskiej kapsule Sojuz na stepach Kazachstanu o 9:13 (03:13 GMT) około 148 kilometrów na południowy wschód od miasta Żezkazgan.

Po wylądowaniu ich kapsuły na miejsce przybyły rosyjskie ekipy ratownicze, aby pomóc załodze i przeprowadzić badania lekarskie.

46-letni Maezawa i jego 36-letni asystent Hirano byli pierwszymi turystami, którzy na własny koszt odwiedzili stację kosmiczną od 2009 roku. Dla Misurkina była to trzecia misji kosmicznej.

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla Associated Press na żywo z orbitującej stacji kosmicznej, Maezawa powiedział, że „kiedy już jesteś w kosmosie, zdajesz sobie sprawę, jak bardzo warto mieć to niesamowite doświadczenie”.

Zapytany o informacje, że zapłacił ponad 80 milionów dolarów za 12-dniową misję, Maezawa powiedział, że nie może ujawnić kwoty kontraktu, ale przyznał, że zapłacił „dość dużo” z tej kwoty.

Maezawa dorobił się fortuny na handlu detalicznym modą, otwierając największe w Japonii centrum handlowe z modą online, Zozotown. Magazyn Forbes oszacował wartość jego majatku netto na 1,9 miliarda dolarów.(PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera