Uczelnie i instytucje

UJ otrzyma 200 mln zł na wsparcie badań naukowych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego

17.12.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel (P) podczas uroczystości podpisania umowy dot. "Wsparcia prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS" w siedzibie MEiN w Warszawie. PAP/Mateusz Marek
17.12.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel (P) podczas uroczystości podpisania umowy dot. "Wsparcia prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS" w siedzibie MEiN w Warszawie. PAP/Mateusz Marek

Około 200 mln zł otrzyma w latach 2021-2025 Uniwersytet Jagielloński na prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W piątek szef MEiN Przemysła Czarnek i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiela podpisali w Warszawie umowę w tej sprawie. Minister edukacji i nauki życzył uczelni dobrego wykorzystania przekazanych pieniędzy.

"To dla uniwersytetu, a tak naprawdę dla całego środowiska naukowego Polski i Europy, wielki dzień. Bardzo dziękuję za ten projekt" – powiedział prof. Popiel.

Mówił, że pieniądze nie tylko umożliwią normalne codzienne funkcjonowanie Centrum, ale także pozwolą na uruchomienie kolejnych linii technologicznych, które będą otwarte dla całego środowiska naukowego Polski i Europy.

Działający przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie synchrotron jest pierwszym w Polsce tak wielkiej skali urządzeniem badawczym i jednym z najnowocześniejszych takich urządzeń w Europie. Został wybudowany za pieniądze z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej i za pieniądze krajowe.

NCPS SOLARIS zapewnia dostęp zasobu technik eksperymentalnych mających zastosowanie w wielu dziedzinach badań podstawowych i stosowanych, m.in. takich, jak: biologia, chemia, fizyka, medycyna, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, farmakologia i geologia.

Od 2018 r. z usług Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS skorzystali naukowcy z 31 polskich jednostek badawczych i z 26 instytucji zagranicznych.

MEiN zaznacza, że niezwykle ważne w kontekście trwającej pandemii są działające w ramach NCPS SOLARIS krajowe centrum kriomikroskopii elektronowej i budowana krystalograficzna linia badawcza. Stanowią one zaplecze aparaturowe o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nauk biomedycznych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii strukturalnej patogenów. Dostępność centrum kriomikroskopii elektronowej (techniki uhonorowanej Nagrodą Nobla w 2017 r.) w NCPS SOLARIS znacząco zwiększa możliwości badawcze infrastruktury. Ułatwia to polskim naukowcom ubieganie się o najbardziej prestiżowe granty badawcze w Europie i na świecie. 

PAP - Nauka w Polsce,  Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera