Covid-19/ Drapanie w gardle typowym symptomem wariantu Omikron

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy uważają drapanie w gardle za typowy symptom wariantu koronawirusa Omikron - podaje w piątek brytyjski "Independent".

Według Światowej Organizacji Zdrowia pojawienie się przypadków Omikrona zostało odnotowano już w 77 krajach i jest to wariant, który rozprzestrzenia się szybciej niż inne.

W porównaniu z wcześniejszymi wariantami koronawirusa, wyniki badań wskazują, że Omikron wywołuje mniej poważnych objawów. Jednakże osoby zakażone Omikronem mają jeden wspólny symptom - drapanie w gardle. Poprzednie warianty wywoływały u zakażonych ból gardła.

Doktor Ryan Noach, dyrektor generalny południowoafrykańskiego ubezpieczyciela zdrowotnego Discovery Health, oświadczył, że lekarze zaobserwowali nieco inny zestaw objawów wśród osób, które zakaziły się Omikronem. Najbardziej typowym symptomem jest drapanie w gardle, następnie nieżyt nosa, suchy kaszel i ból mięśni w dolnej partii pleców.

Z doktorem Noach zgadza się brytyjski ekspert John Bell. W wywiadzie dla Radia BBC stwierdził jednak, że wiele charakterystyk Omikrona wymaga dalszych badań. Według Bella, pewne jest jedynie, że Omikron bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Nowy wariant jest dwu- lub trzykrotnie bardziej zakaźny niż wariant Delta. Także stopień przebiegu choroby musi jeszcze zostać oszacowany. (PAP)

kjm/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nawyki zdrowe dla serca wspierają cały organizm

  • Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

    Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera