Nauka dla Społeczeństwa

30.06.2022
PL EN
17.12.2021 aktualizacja 17.12.2021

Międzynarodowa konferencja nt. Polek na uniwersytetach w XX wieku

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uczestnictwu kobiet w życiu akademickim polskich uniwersytetów będzie poświęcona międzynarodowa konferencja organizowana 8 kwietnia 2022 r. przez Akademię Pedagogiki Specjalnej (APS) im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Konferencja dotycząca roli Polek w środowiskach uniwersyteckich i obecności kobiet we współczesnym świecie nauki odbędzie się w ramach obchodów stulecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz w 134. rocznicę urodzin twórczyni Akademii i jednocześnie w Roku Marii Grzegorzewskiej.

„Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej uczestnictwu kobiet w życiu akademickim polskich uniwersytetów w przeszłości i obecnie. Jaką rolę odgrywały kobiety? Jakie bariery i możliwości napotykały w swoich działaniach? Jakie są ich osiągnięcia?” - zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy na stronie internetowej APS.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej - online oraz stacjonarnie na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki różnych dziedzin nauki reprezentujący zarówno środowisko polskich badaczy i badaczek, jak i uczelni zagranicznych, którzy przedstawią sytuację kobiet w innych środowiskach akademickich.

Dokładny program konferencji będzie znany w styczniu 2022 r., jednakże – jak podali organizatorzy z APS - poszczególne wystąpienia zostały ułożone w cztery sesje tematyczne: Maria Grzegorzewska – portret wielokrotny, Kobiety w nauce. Okres międzywojenny, Kobiety w nauce. Okres PRL-u oraz Okres transformacji.

„W pierwszej sesji zaprezentujemy wyniki biograficznych badań dotyczących postaci Marii Grzegorzewskiej ukazujące mało znany obraz jej środowiska rodzinnego, niełatwą drogę edukacyjną i ambitne cele zawodowe, realizowane w kontekście dwóch wojen światowych, głębokich przemian zachodniego kręgu kulturowego i losów polskiego narodu i państwowości” - podali organizatorzy.

W sesji drugiej ma być podjęty wątek działaczek w pracy socjalnej. Uczestnicy konferencji będą mogli rozmawiać o problemach, z jakimi mierzyły się kobiety na polskich uniwersytetach w okresie międzywojennym, a także o obecności Polek na uniwersytetach europejskich.

„Przyglądając się natomiast okresowi PRL-u, powiemy m.in. o roli socjolożek w kształtowaniu powojennego dyskursu eksperckiego i polityki emancypacyjnej” - zaznaczono w komunikacie na stronach APS.

Konferencję zakończy sesja, na której uczestnicy zastanowią się, jaki wkład wnoszą kobiety w naukę europejską oraz jakie są doświadczenia polskich reformatorek.

Konferencja odbywa się pod patronatem the Global Network of UNESCO Chairs on Gender i The R. B. Zajonc Institute for Social Studies UNESCO Chair "Women -Society- Development" oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Wydarzenie dofinansowane jest w ramach programu „Doskonała Nauka” ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Chęć udziału można zgłaszać przez przesłanie formularza ze strony: Wybory kobiet - Obecność Polek na uniwersytetach w XX wieku (aps.edu.pl) do 28 lutego 2022 r.

PAP - Nauka w Polsce

amk/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022