Uczelnie i instytucje

Opublikowano listę „zielonych uczelni”, które stawiają na rozwiązania ekologiczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz niepubliczna Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa – to polskie uczelnie, które znalazły się najwyżej (w drugiej setce - oraz dalej) w rankingu uczelni światowych, które wdrażają rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju i wdrażają proekologiczne rozwiązania.

Ranking UI GreenMetric ocenia działania związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną klimatu, w tym stopień zazielenienia uczelni, zużycie energii elektrycznej, a także wykorzystanie transportu, zużycie wody czy gospodarowanie odpadami. Bierze pod uwagę również wszelkie działania edukacyjne na rzecz środowiska.

W tegorocznej edycji rankingu uczestniczyło 959 uczelni z 80 krajów z całego świata, w tym 9 z Polski. Na szczycie rankingu znalazły się uniwersytety z Holandii oraz z Anglii.

Spośród polskich uczelni najwyżej, bo na 134 miejscu w rankingu, znalazła się Politechnika Gdańska. Drugie miejsce spośród polskich uczelni - czyli 250 na liście światowej - zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na trzecim miejscu, jako 411 w rankingu światowym, uplasowała się niepubliczna Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa.

Na 4. miejscu spośród polskich uczelni (pozycja 635 w rankingu) znalazł się Uniwersytet Gdański. „Dla Uniwersytetu Gdańskiego pozycjonowanie w tym zestawieniu jest ważnym punktem wyjścia w budowaniu koncepcji uczelni zielonej, zrównoważonej, dbającej o klimat i środowisko” - podkreślono w komunikacie UG na stronie internetowej uczelni.

Pozostałe uczelnie z Polski, które znalazły się w rankingu to: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ranking GreenMetric tworzony przez Uniwersytet Indonezja publikowany jest od 2010 roku, kiedy to wzięło w nim udział 95 uniwersytetów z 35 krajów.

Pełne zestawienie notowanych uczelni dostępne jest tutaj: https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2021

amk/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera