Naukowcy: czeka nas coraz mniej możliwości wydajnej pracy w chłodniejszych godzinach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności wywołanymi przez zmianę klimatu, możliwości przeniesienia czasu pracy wykonywanej na zewnątrz do chłodniejszych pór dramatycznie się skurczą, co doprowadzi do znaczących strat na rynku pracy - to wnioski z badania przeprowadzonego przez naukowców z Duke University (USA).

Straty związane ze spadkiem wydajności pracy mogą sięgnąć nawet 1,6 biliona dolarów rocznie, jeżeli klimat ociepli się względem obecnych temperatur o więcej, niż średnio 2 stopnie. Dla porównania: szacuje się, że bilion dolarów wydadzą w tym roku wszyscy konsumenci na świecie na święta Bożego Narodzenia – podkreślają autorzy badania, naukowcy z trzech amerykańskich uczelni - Duke University, Stanford University i z University of Washington w Seattle, w informacji prasowej związanej z artykułem w "Nature Communications" (https://www.nature.com/articles/s41467-021-27328-y).

Fot. materiały prasowe

Autorzy tej publikacji ocenili wpływ globalnego ocieplenia na wydajność pracy. Obecnie społeczeństwa radzą sobie z tym zjawiskiem, przenosząc pracę na coraz wcześniejsze godziny, co łagodzi skutki ekonomiczne zmian klimatu. Przy wzroście temperatury o 1 stopień, możliwość takiej zmiany czasu pracy spada jednak o ok. 2 proc. Badanie przeprowadzono dla warunków pracy w cieniu. Praca na słońcu może być dużo większym wyzwaniem - oceniają naukowcy. Każdy ułamek stopnia więcej oznacza geometryczny wzrost utraty produktywności człowieka.

W badaniu uwzględniono również Warszawę, dla której maksimum temperatur przypada w lipcu. Choć spadek produktywności nie jest w tym modelu duży, widać wyraźnie wzrost temperatury „mokrego termometru” (ang. wet bulb temperature) wraz z kolejnymi stopniami zmiany klimatu. Naukowcy zapowiedzieli już dokładniejsze badania dla naszego regionu.

Jak przewidują autorzy badania, skutki ocieplenia najmocniej odczują jednak pracownicy regionów tropikalnych i subtropikalnych, szczególnie w Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie i na obszarze zachodniego Pacyfiku.

“Niestety, wiele z państw i ludzi najbardziej dotkniętych utratą pracy nie jest odpowiedzialnych za większość emisji gazów cieplarnianych” – podkreśla w artykule szef zespołu badawczego, Luke Parsons, klimatolog z Duke’s Nicholas School of the Environment.

Z jego obserwacji wynika, że „wielu pracowników w tropikach już teraz przestaje pracować po południu, bo jest zbyt ciepło”. Dodaje, że „około 30 proc. utraconego czasu pracy może być odzyskane przez przeniesienie godzin zatrudnienia na wczesny poranek. Ale każdy kolejny stopień ocieplenia oznacza, że możliwości przystosowania się w ten sposób gwałtownie zmniejszą się, bo nawet najchłodniejsze pory dnia szybko staną się zbyt ciepłe dla pracy na świeżym powietrzu”.

Zdaniem autorów artykułu właśnie w taki sposób ociepleniem zagrożone są najważniejsze sektory, takie jak rolnictwo i budownictwo. Bezpieczne wykonywanie prac tego typu stanie się prawie niemożliwe w letnie popołudnia. Największe straty odczują Indie, Chiny, Pakistan i Indonezja, gdzie większy odsetek ludzi pracuje na zewnątrz, za to większe straty per capita dotkną 14 państw: Bangladesz, Tajlandię, Gambię, Senegal, Kambodżę, Zjednoczone Emiraty Arabskiej, Bahrain, Katar, Brunei, Ghanę, Togo, Benin, Sri Lankę i Nauru.

Fot. materiały prasowe

W pracy Parsonsa i jego zespołu zasymulowano w niej przyszłą utratę pracy dla każdego państwa świata w scenariuszach wzrostu temperatury o 1 stopień C, 2 stopnie C, 3 stopnie C i 4 stopnie C. Naukowcy wykorzystali połączenie danych meteorologicznych z obserwacji z modelami klimatycznymi zmian temperatury i wilgotności, by obliczyć stopień narażenia ludzi na gorąco i wilgotność oraz obecne i przyszłe straty w czasie pracy.

Badanie finansowała NASA. (PAP)

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera