Na początku pandemii, kiedy pojawiła się masa różnego rodzaju informacji o koronawirusie, teorii, prawd, półprawd, to bardzo trudne było, żeby z tego gąszcza wyłuskiwać te, które są informacjami sprawdzonymi. Tutaj ogromna rola naukowców, aby nam, instytucjom komunikującym o nauce, w tym pomagać. Pandemia pokazała, jak ważna jest rola specjalistów w weryfikowaniu informacji - powiedziała.
Redakcja serwisu Nauka w Polsce – PAP w głosowaniu pozaregulaminowym konkursu Popularyzator Nauki 2021 przyznała Nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymała ją Dominika Wojtysiak- Łańska z Zespołu ds. Promocji i Współpracy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Jak stwierdziła laureatka, pandemia pokazała, jak ważna jest rola nauki, naukowców, specjalistów, ekspertów w weryfikowaniu informacji. "Na początku pandemii, kiedy pojawiła się masa różnego rodzaju informacji o koronawirusie, teorii, prawd, półprawd, to bardzo trudne było, żeby z tego gąszcza wyłuskiwać te, które są informacjami sprawdzonymi, rzetelnymi, popartymi wynikami badań. Tu była ogromna rola naukowców, by nam jako instytucjom komunikującym o nauce w tym pomagać. By informacje, które my komunikujemy naszymi kanałami były sprawdzone i zweryfikowane, oparte na wynikach badań naukowych" - powiedziała.
Przyznała, że najtrudniejsze w informowaniu o wynikach badań naukowych, o osiągnięciach naukowców jest robienie tego w sposób taki, by było to zrozumiałe dla tzw. zwyczajnego człowieka, tzn. odbiorcy niespecjalistycznego. "Tutaj nasza rola i rola naukowców, z którymi współpracujemy i którzy chcą z nami współpracować polega na tym, by starać się o tych zagadnieniach opowiedzieć w sposób zrozumiały i przystępny" - dodała.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.