Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
24.11.2021 aktualizacja 24.11.2021

Nie żyje prof. Romuald Schild

fot.Magdalena Wiśniewska-Krasińska, Archiwum FNP fot.Magdalena Wiśniewska-Krasińska, Archiwum FNP

Nie żyje wybitny archeolog pradziejowy prof. Romuald Schild. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych, która określana jest czasem "polskim Noblem". Prof. Schild zmarł we wtorek 23 listopada.

O śmierci badacza poinformował we wtorek wieczorem Instytut Archeologii i Etnologii PAN.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym 23 listopada 2021 r. zmarł prof. dr hab. Romuald Schild, wybitny archeolog, badacz epoki kamienia, wieloletni, zasłużony dyrektor naszego Instytutu, kierownik licznych misji archeologicznych w Polsce i Afryce, przedstawiciel dawnego pokolenia wybitnych naukowców, będących również ludźmi wielkiego formatu" - czytamy na stronie IAiE PAN.

Prof. Romuald Schild urodził się 2 października 1936 r. we Lwowie. Był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora uzyskał w 1962 r. w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie. Obecnie jest to Instytut Archeologii i Etnologii - od 1990 do 2007 roku profesor był jego dyrektorem. Był członkiem Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN oraz członkiem czynnym Wydziału Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności.

Był wieloletnim szefem największej i najdłużej bez przerwy działającej na świecie ekspedycji prahistorycznej w Afryce Zjednoczonej Ekspedycji Prehistorycznej, czyli Combined Prehistoric Expedition (wicedyrektor w latach 1970-1999 i dyrektor w latach 1999-2007.). Wraz z badaczami ekspedycji ustalił jak zmiany klimatu, środowiska wpłynęły na systemy społeczne na terenie północno-wschodniej Afryki. To właśnie za wskazanie klimatycznych i środowiskowych uwarunkowań procesów społeczno-kulturowych w epoce kamienia na obszarach Afryki Północnej i Niżu Europejskiego otrzymał w 2020 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej określaną czasem "polskim Noblem".

"Był jednym z pierwszych naukowców, którzy dostrzegli i opisali wpływ środowiska i zmian klimatu na życie we wczesnych społecznościach ludzkich Sahary Wschodniej. (...) Osiągnięcia badawcze prof. Romualda Schilda należą do jednych z największych spośród badaczy prehistorii specjalizujących się w archeologii Starego Świata. Jego badania doprowadziły nie tylko do pogłębienia wiedzy o człowieku i jego środowisku w najstarszych okresach pradziejów, lecz również do zmiany wielu dotychczasowych poglądów na ten temat" - uzasadniała FNP.

Prof. Schild był pierwszym Polakiem działającym w Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Był też członkiem honorowym Society of Antiquaries of London i doktorem honoris causa Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk. W roku 2005 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia naukowe.

Kilkuczęściowy wywiad z prof. Romualdem Schildem, w którym wyjaśnił, dlaczego podjął decyzję o rozpoczęciu studiów archeologicznych, jak one wyglądały, z jakimi perypetiami, przygodami i przeszkodami się wiązały, można obejrzeć na kanale ArcheoTV w serwisie YouTube.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023