Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.11.2021 aktualizacja 10.11.2021

Opole/ Największe w kraju muzeum lamp rentgenowskich ma 10 lat

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Działające na Politechnice Opolskiej muzeum lamp rentgenowskich obchodzi 10-lecie istnienia. Z tej okazji firma współpracująca z NASA przekazała uczelni jedną z dwóch istniejących lamp, której kopia jest używana w łaziku badającym Marsa.

Jak informuje dr Grzegorz Jezierski, założyciel muzeum, obecnie kolekcja lamp rentgenowskich składa się ponad 1400 różnych, niepowtarzalnych eksponatów, które przekazują firmy z całego świata.

"Najwięcej eksponatów otrzymaliśmy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Australii, a także Japonii a nawet i z Emiratów Arabskich. Wśród eksponatów mamy unikalne aparaty, jak jedyny wyprodukowany w Warszawie w czasie wojny. Trudno wymienić te najciekawsze, na pewno cenne są takie, które były produkowane bardzo krótko, takich też mamy sporo. Wśród naszych eksponatów można zobaczyć także ciekawostki jak urządzenie wytwarzające promieniowanie rentgenowskie na zasadzie rozciągającej się taśmy klejącej, mamy także miniaturowe źródła przeznaczone do wysyłania na misję kosmiczną, mamy także efekty prób uruchomienia w Polsce lamp rentgenowskich na Wojskowej Akademii Technicznej" - opowiada dr Jezierski.

Z okazji 10-lecia powstania muzeum placówka otrzymała od firmy jedną z dwóch istniejących na świecie lamp wyprodukowanych na potrzeby prowadzonej obecnie misji na Marsie.

"Obecnie to jest nasz najcenniejszy eksponat i w dodatku niepowtarzalny, to nie są lampy komercyjnie produkowane, tylko jednostkowo, do określonych celów. Dwie lampy rentgenowskie, niewiele większe od pięciozłotowej monety na potrzeby NASA wyprodukowała amerykańska firma Moxtek dla łazika Perseverance, który na Marsie wylądował w lutym br. To malutka lampa, waży ok. 30 gramów, wymaga bardzo małego zasilania, pracuje przy mocy 0,5 W. Cała technologia związana z jej powstaniem objęta jest tajemnicą. Jedna lampa pracuje na Marsie, ok. 60 mln km stąd, jej wersja bliźniacza została przekazana naszemu muzeum” - tłumaczy dr Jezierski. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024