Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
05.11.2021 aktualizacja 05.11.2021

„Zapytaj fizyka” - wykład o odkryciach tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Co to jest jednowymiarowy model klimatu? Czym jest wewnętrzna zmienność i „pamięć” klimatu? – między innymi o tych zagadnieniach będzie mowa na wykładzie 18 listopada w ramach serii „Zapytaj fizyka”.

Wykład zatytułowany „Klimat złożony i prosty – Nobel 2021", poświęcony tegorocznej Nagrodzie Nobla z fizyki, w czwartek 18 listopada o godz. 18.00 w formie online wygłosi dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowczyni tematów globalnej zmiany klimatu, popularyzatorka nauki, współtwórczyni serwisu Naukaoklimacie.pl, autorka artykułów i książek o klimacie.

„Dr Kardaś wprowadzi słuchaczy w tematykę modelowania klimatu, a w szczególności badań prowadzonych przez zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2021: Syukuro Manabego i Klausa Hasselmanna. Opowie o tym, jakie procesy odpowiadają za zmiany temperatury z wysokością, czyli o jednowymiarowym modelu klimatu, który Manabe stworzył z kolegami w latach 60-tych XX w.” - zapowiedziano na stronie internetowej projektu „Zapytaj fizyka”.

Dr Kardaś poruszy też temat wewnętrznej zmienności i „pamięci” klimatu, badanych przez Hasselmanna. „Oba te zagadnienia stanowiły punkt wyjścia do opracowania modeli i metod analizy klimatu, które stosujemy do dziś” - podkreślono w zapowiedzi wykładu.

Dr Aleksandra Kardaś w ramach studiów zajmowała się teledetekcyjnymi metodami pomiaru aerozolu atmosferycznego i cząstek chmurowych. Po ukończeniu doktoratu poświęciła się popularyzacji nauki, przede wszystkim propagowaniu wiedzy na temat mechanizmów rządzących klimatem oraz przyczyn i konsekwencji globalnej zmiany klimatu. Jest współtwórczynią popularnego serwisu Naukaoklimacie.pl, współautorką podręczników: „Nauka o klimacie” oraz „Klimatyczne ABC”, autorką popularnonaukowej „Książki o wodzie”, członkinią zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN oraz wiceprezeską Fundacji Edukacji Klimatycznej. W 2017 r. zdobyła wraz z redakcją Naukaoklimacie.pl tytuł „Popularyzator Nauki”.

W ramach projektu „Zapytaj fizyka” średnio raz na miesiąc organizowane są serie wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez naukowców i popularyzatorów nauki.

Na portalu „Zapytaj fizyka” naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadają na pytania dotyczące fizyki, a najciekawsze odpowiedzi są publikowane i pogrupowane w takie kategorie, jak np.: Kosmos, Grawitacja, Układ Słoneczny, Teoria Względności, Ziemia, Zjawiska przyrodnicze, Materia, Fizyka Dnia Codziennego, Światło, Biofizyka, czy Mechanika Kwantowa.

Więcej o najnowszym wykładzie można znaleźć tutaj: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/aleksandra-kardas/

Wydarzenie fb: https://www.facebook.com/events/719297812798819/

PAP - Nauka w Polsce

amk/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022