Nauka dla Społeczeństwa

30.06.2022
PL EN
29.10.2021 aktualizacja 29.10.2021

Trwa rejestracja na listopadową konferencję „Interakcja – Integracja”

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Jak mówić o nauce w kryzysie pandemicznym i w innych społecznych wyzwaniach przyszłości? Będa się nad tym zastanawiać uczestnicy XII edycji konferencji „Interakcja – Integracja”, której współgospodarzami są Centrum Nauki Kopernik oraz Stowarzyszenie „Społeczeństwo i Nauka SpiN”. Właśnie trwa rejestracja na prekonferencję i konferencję.

Portal „PAP – Nauka w Polsce” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

XII edycja konferencji „Interakcja – Integracja” odbędzie się w dniach 23-24 listopada 2021 r. pod hasłem „Komunikuj, nie panikuj!”. Konferencję poprzedzi prekonferencja pod tytułem „Ale Kosmos!”, która odbędzie się 22 listopada w Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Jak poinformowali organizatorzy, tematem przewodnim tegorocznej edycji konferencji jest „odpowiedzialność osób zajmujących się komunikacją nauki wobec społecznych wyzwań przyszłości”.

Obecnie trwa rejestracja na to wydarzenie. Program dostępny jest na stronie: rebrand.ly/Interakcja-Integracja2021

„Doświadczenie kryzysu pandemicznego i wyzwań związanych z mówieniem o nauce, kiedy jest to naprawdę potrzebne, skłoniły nas do tego, aby tegoroczną konferencję poświęcić tematyce wyzwań i kryzysów, które mogą nas spotkać w przyszłości, i odpowiedzialności środowiska osób zajmujących się komunikacją nauki w kontekście mówienia o tych wyzwaniach” - podkreślają organizatorzy konferencji. Jak zaznaczają, „z jednej strony osoby komunikujące naukę i centra nauki są odpowiedzialni za zrozumienie nauki wśród społeczeństwa, z drugiej strony – na wiele rzeczy nie mają wpływu”.

Konferencję 23 listopada otworzy wykład futurolożki dr Aleksandry Przegalińskiej. Podczas spotkania z publicznością przybliży ona wyzwania, które będą wymagały zrozumienia społecznego i dobrej komunikacji naukowej. „Do wyzwań tych mogą należeć: zmiana klimatu, rozwój sztucznej inteligencji i technologii robotycznych, rozwój technologii teleinformatycznych, rozwój mediów społecznościowych i szeroki dostęp do informacji, instagramizacja życia, wyzwania zdrowotne i profilaktyczne, a także – być może inne pandemie niż COVID-19” - czytamy na stronie internetowej konferencji.

Mówcą specjalnym podczas drugiego dnia konferencji, 24 listopada będzie badacz społeczny dr Tomasz Sobierajski, który wygłosi wykład wokół wyzwań społecznych związanych z reagowaniem przez społeczeństwo na trudne tematy.

Uczestnicy przez dwa dni konferencji wezmą udział w wykładach plenarnych i równoległych sesjach tematycznych związanych z zagadnieniami edukacji nieformalnej. Ważnym punktem konferencji będzie Naukowy Bazar, podczas którego uczestnicy dzielą się tym, co ich inspiruje, np. eksperymentem, fragmentem warsztatu, czy pomocą naukową.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „SPINaj Naukę” i wspierane jest przez patronów projektu: serwis Nauka w Polsce, stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, blog Profesorskie Gadanie oraz agencję „pro science”, która inicjuje dialog między środowiskiem naukowym, biznesem i społeczeństwem.

Konferencja organizowana jest od 2007 roku najpierw przez Centrum Nauki Kopernik, a od 2013 roku przez Stowarzyszenie „Społeczeństwo i Nauka SPiN” zrzeszające centra nauki, fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury, muzea, planetaria, ogrody botaniczne, uczelnie, a także firmy komercyjne i jednostki samorządowe.

Konferencja Interakcja – Integracja dofinansowana jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://stowarzyszeniespin.pl/interakcja-integracja-2021/

amk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022