Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.05.2022
PL EN
29.10.2021 aktualizacja 08.11.2021

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach - już oficjalnie otwarty

Grecja , Ateny, 08.01.2013. (rg/awol) PAP/Rafał Guz Grecja , Ateny, 08.01.2013. (rg/awol) PAP/Rafał Guz

Zadaniem Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach jest promowanie osiągnięć naukowych i kultury polskiej oraz koordynacja działań polskich badaczy w Grecji. Właśnie uroczyście inaugurowano nowy ośrodek.

O powołanie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach (PIAA) naukowcy starali się od przeszło ćwierć wieku. Do tej pory Polacy nie mogli samodzielnie prowadzić wykopalisk na terenie tego kraju.

Jeśli chodzi o projekty badawcze w Grecji, polscy badacze byli dotychczas jedynie współuczestnikami - a nie inicjatorami i głównymi wykonawcami.

PIAA powstał dzięki porozumieniu, którego sygnatariuszami od 2018 roku są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. PIAA jest pod względem organizacyjnym jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (centrum uniwersyteckim).

W uroczystym otwarciu siedziby Instytutu w Atenach, które odbyło się we wtorek, wzięli udział: wiceminister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz generalny Ministerstwa Kultury i Sportu RG - Georgios Didaskalou oraz ambasador RP w Atenach Artur Lompart. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza reprezentowała rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

"Zaczyna działać instytucja kluczowa dla polskich badań naukowych w strefie egejskiej. Polski Instytut Archeologiczny w Atenach włączył polską naukę do ekskluzywnego grona badaczy kreujących wiedzę o kolebce naszej cywilizacji, jaką niewątpliwie jest Hellada" - powiedziała cytowana w komunikacie przekazanym przez biuro prasowe uczelni prof. Kaniewska.

mat. prasowe
materiały prasowe

mat. prasowe

Z kolei dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk z UAM podkreślił, że nowa placówka reprezentuje przed władzami greckimi wszystkich naukowców polskich, nie tylko tych, którzy chcą tam prowadzić badania wykopaliskowe, ale także innych, potrzebujących dostępu do kolekcji muzealnych czy archiwów.

Dyrektor placówki podkreślił wcześniej w rozmowie z Nauką w Polsce, że wbrew obiegowej opinii dzieje i pradzieje Grecji są nadal nie do końca poznane. "Są pewne okresy prawie wcale nierozpoznane przez archeologów. Grecka ziemia skrywa przed nami jeszcze wiele niespodzianek. Mam nadzieję, że z naszym udziałem odkryjemy część z nich" - dodał.

W ramach PIAA uruchomione zostaną dwa programy: naukowy i kulturalny, na które składać się będą wykłady, seminaria, wystawy, wieczory autorskie, szkoły letnie i inne typy wydarzeń.

Jak sprecyzowano w komunikacie UAM, realizacji wymienionych działań służyć będzie właśnie siedziba w Atenach - jest to apartament w samym centrum Aten, z główną salą, pełniącą funkcję biblioteki, ale także przygotowaną do organizacji spotkań różnego typu. Są tam też 3 pokoje gościnne, które będą służyć członkom PIAA, jako wygodna i tania baza umożliwiająca im pracę naukową w Grecji.

PIAA jest 18-stą "szkołą zagraniczną w Atenach". Latem 2020 roku, ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego UAM zakupił apartament, w którym działa obecnie nowa placówka.

O polskich badaniach archeologicznych w Grecji pisaliśmy w Nauce w Polsce wielokrotnie: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398391,polscy-archeolodzy-w-grecji.html, https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C399139%2Cpolscy-archeolodzy-intensyfikuja-badania-w-grecji.html, https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C406917%2Cpolski-archeolog-szuka-zlota-w-grecji.html

Nauka w Polsce - PAP

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022