Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
25.10.2021 aktualizacja 25.10.2021

Prawie 70 proc. studentów Politechniki Opolskiej pracuje w czasie studiów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemal 70 proc. studentów Politechniki Opolskiej rozpoczęło pracę jeszcze w trakcie pierwszego stopnia studiów - powiedział rektor uczelni prof. Marcin Lorenc.

W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Politechnika Opolska wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy zorganizowała debatę poświęconą rynkowi pracy. Jak powiedział rektor uczelni, prof. Marcin Lorenc, wśród młodzieży zmienia się nastawienie do łączenia pracy z nauką.

"Za moich czasów, gdy sam byłem studentem, bardzo rzadko zdarzało się, żeby moi rówieśnicy pracowali. Najczęściej tylko podczas wakacji. Dzisiaj jest to standard, studenci nawet na pierwszym roku studiów pierwszego stopnia łączą naukę z pracą. Prawie 70 proc. naszych studentów rozpoczęło pracę jeszcze w trakcie pierwszego stopnia studiów" - powiedział rektor.

Ze względu na potrzeby zgłaszane zarówno ze strony firm, jak i studentów, uczelnia w ostatnim roku podpisała 20 umów z firmami przyjmującymi na staże i praktyki słuchaczy Politechniki Opolskiej. Zdaniem uczestników debaty, między innymi takie podejście do systemu edukacji, łączącej wiedzę teoretyczną z praktyką, sprawia, że według badań prowadzonych przez uczelnię, 99 proc. jej absolwentów pracuje w Polsce, a 71 proc. ma umowę o pracę.

Informacje o zapotrzebowaniu na przedstawicieli zawodów technicznych potwierdzają analizy Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej. Z ostatniego raportu wynika, że najbardziej pożądanymi są pracownicy w obszarach: IT, automatyka, transport/spedycja/logistyka, programowanie, budownictwo, elektrotechnika, produkcja/kontrola jakości, zdrowie/rekreacja), badania i rozwój, mechanika i budowa maszyn, motoryzacja. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ robs/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024