Nauka dla Społeczeństwa

05.06.2023
PL EN
25.10.2021 aktualizacja 25.10.2021

Gdańsk/ Zmarł prof. Piotr Lass - założyciel Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMed

fot. Sylwia Mierzewska z UCK fot. Sylwia Mierzewska z UCK

Zmarł prof. Piotr Lass– lekarz, specjalista w zakresie medycyny nuklearnej, założyciel Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Informację o śmierci naukowca przekazała w piątek rzeczniczka uczelni Joanna Śliwińska.

"Z głębokim smutkiem informuję, że 22 października 2021 r. zmarł prof. dr hab. Piotr Lass, pierwszy dziekan i założyciel Wydziału Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego" - podała w komunikacie prasowym.

Piotr Lass urodził się 28 grudnia 1958 roku w Gdańsku. W 1983 ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Gdańsku. W roku 1990 uzyskał stopień doktora na podstawie pracy zatytułowanej "Zmiany reaktywności beta-adrenergicznej przepływu mózgowego w cukrzycy streptozotocynowej u szczurów". Habilitował się w roku 1999 w oparciu o rozprawę "Tomografia emisyjna pojedynczego fotonu jako metoda oceny zmian mózgowego przepływu krwi w wybranych układowych chorobach tkanki łącznej". W 2004 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od roku 1983 był związany zawodowo z Akademia Medyczną w Gdańsku, przekształconą w 2009 r. w Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed).

Od 1995 r. kierował Zakładem Medycyny Nuklearnej. W latach 2002 – 2006 był prodziekanem Wydziału Lekarskiego AMG. W roku 2006 został pierwszym dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu tej uczelni. Został też prodziekanem ds. nauki i rozwoju kadr WNoZ w kadencji 2020-2024.

W 2019 r. został również członkiem pierwszej kadencji Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, dyscyplina nauki o zdrowiu.

W pracy naukowej specjalizował się w badaniach radioizotopowych ośrodkowego układu nerwowego.

Był członkiem licznych towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, Society of Nuclear Medicine, Komisji Neuroradiologii Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN.

Został odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. (PAP)

Autor: Anna Wydorska

anm/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023