Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
19.10.2021 aktualizacja 19.10.2021

Czarnek: 20 mln zł na projekty badawcze rozwijające polską metrologię

18.10.2021. Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak (L), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) oraz rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater (C) podczas uroczystego podpisania deklaracji przystąpienia do Polskiej Unii Metrologicznej w siedzibie Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. PAP/Wojtek Jargiło  18.10.2021. Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak (L), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) oraz rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater (C) podczas uroczystego podpisania deklaracji przystąpienia do Polskiej Unii Metrologicznej w siedzibie Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. PAP/Wojtek Jargiło

20 mln zł przeznaczy MEiN na projekty badawcze z zakresu metrologii – ogłosił minister Przemysław Czarnek podczas Krajowego Forum Integracji Polskiej Metrologii w Lublinie. Podczas spotkania osiem uczelni technicznych zadeklarowało przystąpienie do Polskiej Unii Metrologicznej.

W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w Krajowym Forum Integracji Polskiej Metrologii na Politechnice Lubelskiej. Podczas spotkania ogłosił utworzenie nowego programu MEiN i Głównego Urzędu Miar.

„Utworzony został program ministra +Polska Unia Metrologiczna+. Nabór wniosków do tego programu rozpocznie się 2 listopada, za dwa tygodnie. Na ten program MEiN przeznaczy 20 mln zł” – powiedział Czarnek.

Jak wyjaśnił minister, środki z programu mają zostać przeznaczone na projekty badawcze z zakresu metrologii. To dziedzina nauki, wiedzy i techniki obejmująca wszystko, co jest związane z pomiarami. „Metrologia to absolutna podstawa rozwoju wszelkich nauk i technologii. Podstawa rozwoju gospodarczego w każdym zakresie. Dzisiaj nic bez pomiarów się nie odbywa” – powiedział Czarnek.

W ramach programu wsparcie mają otrzymać projekty badawcze służące podniesieniu poziomu kompetencji, wzmocnieniu kapitału intelektualnego, zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki, rozwojowi nowoczesnych technologii we współpracy biznesu i ośrodków naukowych, stymulowaniu rozwoju metrologii w szczególności w obszarach dotyczących zdrowia, środowiska i energii.

Podczas spotkania w Lublinie deklarację przystąpienia do Polskiej Unii Metrologicznej podpisali przedstawiciele: Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Warszawskiej, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Głównego Urzędu Miar. Unia ma integrować środowisko metrologów i służyć rozwijaniu tej dziedziny nauki w Polsce.

„Głównym celem Unii jest integracja polskich instytucji zajmujących się metrologią. Chcemy wspólnie w sposób efektywny zarządzać przepływem informacji, nie tylko o charakterze intelektualnym i naukowym, ale również o posiadanym i możliwym do wykorzystania zapleczu badawczym. Takie scentralizowanie umożliwi skuteczną wymianę myśli, rozwój kadry, racjonalny rozwój zaplecza naukowo-badawczego i skuteczną współpracę z otoczeniem społeczno-biznesowym” - powiedział rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Porozumienie w sprawie utworzenia PUM minister Przemysław Czarnek podpisał z rektorem Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniewem Paterem 30 sierpnia br. Na utworzenie i koordynowanie działalności PUM uczelnia otrzymała ponad 1,3 mln zł. Przy tworzeniu Unii Politechnika Lubelska współpracuje z Głównym Urzędem Miar.

„To wyjątkowy czas dla polskiej metrologii” – powiedział w poniedziałek prezes GUM Jacek Semaniak. Przypomniał, że w konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską powstaje w Kielcach kampus laboratoryjny GUM. Celem inwestycji o wartości ponad 200 mln zł jest stworzenie bazy technicznej i lokalowej do prowadzenia badań naukowych i działalności badawczo-rozwojowej na rzecz polskich przedsiębiorstw.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022