Przyłbice, okulary i inne środki ochrony mogą być wirusobójcze

Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Hiszpańscy naukowcy opracowali niedrogą powłokę, która w szybkim tempie zabija SARS-CoV2 i inne groźne zarazki. Można z niej wytwarzać przyłbice, okulary czy sklepowe zasłony.

Choć przezroczysta zasłona w sklepie czy samochodzie albo przyłbica zatrzymują część kropli śliny emitowanych w czasie kichania, kaszlu czy rozmowy - to osadzające się na powierzchni zarazki nadal mogą stwarzać zagrożenie.

Zdrowa osoba może się zakazić przez kontakt z zainfekowaną powierzchnią.

Sposób, aby temu zaradzić, opisali właśnie badacze z Walenckiego Katolickiego Uniwersytetu „San Vicente Mártir” na łamach pisma „Journal of Molecular Sciences”.

Opracowali oni - jak twierdzą - pierwszy materiał na zasłony twarzy, zdolny do unieszkodliwiania wirusów z mocną otoczką, takich jak SARS-CoV2, w czasie krótszym od minuty od kontaktu z powierzchnią. Powłoka może też dezaktywować gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) i Staphylococcus epidermidis, które są oporne na metycylinę” - mówi kierujący pracami dr Ángel Serrano.

Badacze wykorzystali tereftalan polietylenowy i chlorek benzalkoniowy. To niedrogie i łatwe w użyciu substancje.

Co więcej, można z nich wykonać nie tylko przyłbice, ale także ochronne okulary, zasłony do sklepów i samochodów i inne przedmioty.

Więcej informacji na stronach:

https://ruvid.org/ri-world/researchers-develop-face-shields-that-deactivate-sars-cov-2-and-multi-resistant-bacteria/

https://www.mdpi.com/1422-0067/22/17/9518 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przedstawia Program Bezpieczeństwa Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera