
Położone na Oceanie Atlantyckim Azory były zamieszkane przez ludzi na siedem stuleci przed przybyciem na ten archipelag Portugalczyków, wynika z międzynarodowego studium badaczy z kilku dziedzin nauki.
Z badania opublikowanego w piśmie PNAS wynika, że w gruntach archipelagu zabezpieczono ślady obecności człowieka pochodzące sprzed 700 lat przed dotarciem na ten archipelag w XV w. pierwszych portugalskich osadników.
Według studium kierowanego przez naukowców z portugalskiego Ośrodka Badań i Zasobów Genetycznych Azorów (CIBIO) wczesne ślady obecności ludzkiej w tej części Atlantyku zostały potwierdzone wskutek analizy próbek gleby.
“Pierwsi osadnicy na Azorach to prawdopodobnie ludy pochodzące z północy Europy (…). Dotarli tam mając korzystne warunki klimatyczne do żeglowania” - napisali autorzy badania.
Wyjaśnili, że w badanej glebie znaleziono sterole, które jak wskazali naukowcy pochodzą od dużych ssaków, takich jak np. ludzie. “Odchody wytwarzane przez jelita zwierząt i ludzi są jednak inne, można je więc odróżnić” - sprecyzował zespół naukowy, w którym znaleźli się m.in. badacze z amerykańskich uczelni.
Naukowcy odnotowali, że w glebie Azorów znaleziono zarówno związek typowy dla odchodów bydła stygmasterol, jak również charakterystyczny dla ludzi koprostanol, który jest efektem przetworzenia cholesterolu przez bakterie jelitowe człowieka.
W trakcie badań członkowie ekipy naukowej badali glebę z dna jezior na pięciu azorskich wyspach: Sao Miguel, Pico, Terceira, Flores oraz Corvo.
https://www.pnas.org/content/118/41/e2108236118
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.