Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
08.10.2021 aktualizacja 08.10.2021

Od weekendu 5. Śląski Festiwal Nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

200 pokazów naukowych, 24 wystawy, 14 scen, koncerty, warsztaty, wystawy – to wszystko złoży się na 5. Śląski Festiwal Nauki, który rozpocznie się w Katowicach w sobotę wieczorem.

Przez całą niedzielę Festiwal będzie oferować stacjonarnie atrakcje w plenerowym miasteczku nauki nad rzeką Rawą, w kampusie Uniwersytetu Śląskiego. W dniach od 11 do 15 października wydarzenie będzie kontynuowane w formule online.

"Festiwal jest wielką szkołą myślenia naukowego, zaufania do wiedzy, budowania autorytetu wiedzy" – oświadczył podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i dyrektor generalny festiwalu prof. Ryszard Koziołek, podkreślając, że nauka i zaawansowana edukacja mają szansę stać się nowym wiodącym przemysłem Śląska w koniecznej transformacji regionu.

"Kiedy 7 lat temu pojawiła się idea Śląskiego Festiwalu Nauki, od razu wiedzieliśmy, że to znakomity pomysł" – podkreślił wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. "Potencjał naszych uczelni jest ogromny, ale dzięki festiwalowi możemy go po prostu zobaczyć" – dodał.

"Obserwując festiwal zawsze mocno trzymam kciuki za tę inicjatywę. Może dobrze się stało, że COVID dał impuls i festiwal wyszedł w miasto, że zbliżamy się do rzeki Rawy, budując tam miasteczko nauki" – ocenił przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak. Przypomniał, że uczestnicy festiwalu mogą nań dotrzeć komunikacją miejską nie płacąc za przejazd, okazując kupon, który można pobrać przy rejestracji na wydarzenia festiwalowe.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, które we wszystkich dotychczasowych edycjach łącznie odwiedziło 150 tys. osób. Organizuje je dziewięć uczelni z regionu, a liderem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Wydarzeniem partnerskim ŚFN jest 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, która odbędzie się również 9 października. W jej ramach naukowcy przygotowali dla uczestników ponad 100 propozycji popularyzatorskich – w warsztatach będzie można wziąć udział osobiście, odwiedzając pracownie i laboratoria, a wykłady będą transmitowane online.

W sobotni wieczór (9 października), przy Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, odbędzie się inauguracja festiwalu, składająca się z trzech punktów: debaty o przyszłości Rawy, wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 i koncertu "Dźwięki rzeki" Michała Zygmunta.

Dzień później – w niedzielę – organizatorzy od rana zapraszają gości w plener, do miasteczka nauki nad Rawą – rozciągającego się od rynku, poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i terenu kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

W programie wydarzenia znajdzie się m.in. 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, hale namiotowe z pokazami, koncerty, warsztaty i wystawy. Całość zwieńczy recital kabaretowy Artura Andrusa. Zaplanowano też spotkanie ze świeżo upieczonym laureatem Nagrody Literackiej Nike Zbigniewem Rokitą, wyróżnionymm za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

W Strefie Lema - zorganizowanej w związku z trwającym Rokiem Stanisława Lema - odbędzie się z kolei spotkanie z wybitnym znawcą jego twórczości Wojciechem Orlińskim. Na stanowiskach pokazowych będzie można obejrzeć roboty mobilne, robota humanoidalnego czy polecieć w kosmos - w wirtualnej rzeczywistości.

Następne dni – od 11 do 15 października (czyli od poniedziałku do piątku) - to szereg propozycji w formule online. Każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. Program będzie zróżnicowany – będą propozycje zarówno dla dzieci szkolnych, ich nauczycieli, jak i osób dorosłych.

Rejestracja na wydarzenia ma ruszyć w najbliższych dniach. Osoby, które chciałyby odwiedzić miasteczko nauki nad Rawą muszą się zarejestrować i pobrać bezpłatny bilet wstępu.

Z kolei 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, która rozpocznie się 9 października w godzinach popołudniowych, odbędzie się na terenie trzech kampusów tej uczelni badawczej: w Katowicach, Gliwicach i Zabrzu. W programie znalazły się pokazy i eksperymenty, gry oraz konkursy. Część wydarzeń zaplanowano online, a cześć na miejscu.

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022