Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
07.10.2021 aktualizacja 07.10.2021

Kielce/ Politechnika Świętokrzyska zainaugurowała nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Świętokrzyska (PŚk) zainaugurowała w środę nowy rok akademicki. Uczelnia będzie kształci studentów na 21 kierunkach w 60 specjalnościach oraz kilkudziesięciu doktorantów w czterech dyscyplinach.

"W bieżącym roku akademickim zaproponowaliśmy kilka nowych kierunków przyszłości takich jak teleinformatyka, informatyka przemysłowa, automatyka i elektrotechnika przemysłowa czy też elektromobilność" – powiedział rektor PŚk prof. Zbigniew Koruba.

Rektor podkreślił, że "kluczem do sukcesu uczelni jest ścisła współpraca z biznesem". Dodawał, że coraz więcej prac dyplomowych i dokumentów przygotowywanych w PŚk to prace na zamówienie biznesu lub doktoraty.

W minionym roku akademickim na PŚk zarejestrowano 190 umów na realizację komercyjnych prac badawczych o wartości ponad dwóch milionów złotych oraz cztery nowe umowy licencyjne o wartości ponad 50 tys. zł.

"Obecnie uczelnia dysponuje 168 prawami własności przemysłowej w tym 106 patentami na wynalazek, z czego aż 42 prawa wyłączne uzyskano tylko w zeszłym roku akademicki" – mówił rektor.

Zaznaczył, że podpisano umowy o współpracy m.in. z Polską Grupą Zbrojeniową, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi w Bydgoszczy, Mesko S.A. i Tauron Nowe Technologie.

"Studia techniczne nie są łatwe, ale są przyszłością gospodarki Polski i świata. Wymagają wytrwałości, pilności i systematyczności" – zwrócił się do studentów. "Ponad 90 proc. absolwentów PŚk znajduje zatrudnienie tuż po ukończeniu studiów" – zaznaczył.

Prof. Koruba podkreślił, że Politechnika Świętokrzyska realizuje 41 projektów współfinansowanych z różnych programów unijnych i krajowych. O łącznej wartości ponad 90 mln złotych.

Na ukończeniu jest projekt CENWIS, zakładający utworzenie interdyscyplinarnego centrum naukowo wdrożeniowego inteligentnych specjalizacji województwa świętokrzyskiego. Wyposażonego w infrastrukturę badawczo-rozwojową.

"W ramach projektu powstanie 12 laboratoriów i trzy pracownie. Wartość projektu przekracza 85 mln złotych, a jego zakończenie zaplanowano na koniec grudnia w 2021 roku" - powiedział.

Rektor zapowiedział, że kończą się prace nad utworzeniem nowego kierunku studiów z zakresu inżynierii biomedycznej. Będzie to kierunek międzyuczelniany prowadzony wspólnie z Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

Nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło dziś około 5 tys. studentów Politechniki Świętokrzyskiej.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Nawiązuje do tradycji założonej przez Stanisława Staszica w 1816 r. Szkoły Akademiczno-Górniczej, najstarszej uczelni technicznej na ziemiach polskich, mieszczącej się w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. 

PAP - Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022