Miliony lat bez rozmnażania płciowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niektóre gatunki roztoczy potrafią przez długi czas, liczony nawet w mln lat, nie rozmnażać się płciowo – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „PNAS”.

Roztocze z gatunku Oppiella nova, osiągające rozmiary jednej piątej milimetra, potrafią reprodukować się bez rozmnażania płciowego. Jest to zjawisko, które wydawało się niemożliwe wśród zwierząt w tak długim okresie, liczonym w milionach lat.

Analiza genomu roztoczy dowiodła, że przez miliony lat nie zachodziło wśród tych stawonogów rozmnażanie płciowe – poinformował międzynarodowy zespół badawczy.

Zdaniem naukowców, u roztoczy Oppiella można zauważyć tzw. efekt Meselsona. Zjawisko polega na tym że, mimo braku rozmnażania płciowego, chromosomy organizmów ewoluują niezależnie od siebie. Z czasem te różnice między osobnikami znacząco się kumulują.

Rozmnażanie płciowe z punktu widzenia ewolucyjnego wydaje się korzystniejsze. Potomstwo jest wynikiem połączenia się dwóch genomów, przez co szkodliwe mutacje u jednego rodzica mogą zostać naprawione materiałem genetycznym drugiego.

Jak podkreśla członkini zespołu, Tanja Schwander z Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcaria), efekt Meselsona, mimo że w sposób klarowny opisuje skutki rozmnażania bezpłciowego, nie został jak dotąd jednoznacznie potwierdzony u zwierząt. Udało się to dopiero teraz.

W przypadku takich gatunków, które rozmnażają się bezpłciowo, naukowcy używają żartobliwego określenia „skandale aseksualne”. Rozmnażanie bezpłciowe wydaje się bowiem dużo mniej korzystne z ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej na stronie: https://portal.uni-koeln.de/en/universitaet/aktuell/press-releases/single-news/some-animal-species-can-survive-successfully-without-sexual-reproduction (PAP)

krx/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Leki takie jak Ozempic i Wegovy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko demencji

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera