Jak najlepiej dbać o dziąsła

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy sprawdzili, jakie sposoby higieny jamy ustnej najlepiej chronią przed chorobami dziąseł. Dobrze działają m.in. szczoteczki międzyzębowe i irygatory - informuje pismo "Journal of the International Academy of Periodontology".

"Czy probiotyki chronią przed chorobami dziąseł? Czy używanie nitek jest potrzebne?" - wiele osób zadaje takie pytania, ponieważ ma problem z wyborem z wielu dostępnych sposobów dbania o jamę ustną, zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo.

Dlategon na łamach „Journal of the International Academy of Periodontology” opublikowali wyniki analizy dostępnych badań na ten temat.

Jak twierdzą, tylko oprócz zwykłego szczotkowania zębów, kilka z powszechnie używanych metod chroni przed zapaleniem dziąseł i paradontozą.

Informacje o skuteczności pozostałych metod są ograniczone.

„Pacjenci mogą być pewni, że opisane w publikacji, dobrze ocenione w badaniach narzędzia i metody higieny jamy ustnej zapobiegną powstaniu lub ekspansji chorób przyzębia, jeśli będą stosowane odpowiednio i regularnie” - twierdzi prof. Frank Scannapieco, główny autor pracy.

Podstawą higieny jest szczoteczka, która odpowiednio używana doskonale chroni przed gromadzeniem się szkodliwej płytki nazębnej.

W dbaniu o dziąsła doskonale sprawdzają się do tego szczoteczki międzyzębowe oraz irygatory.

Wśród różnych płynów do płukania wyraźnie korzystnie działają oparte na chlorheksydynie, chlorku cetylopirydyniowym oraz na roślinnych olejkach.

Wykałaczki, choć nie chronią przed zapaleniem dziąseł, to pomagają samemu wykryć problem - przez delikatne nakłuwanie dziąsła i sprawdzanie, czy nie krwawi.

Badacze przestrzegają przed triklosanem stosowanym w niektórych pastach i płynach do płukania jamy ustnej. Zwracają uwagę na badania, według których substancja ta może przyczyniać się do rozwoju różnych typów raka i powstawania wad wrodzonych.

Na koniec naukowcy podają metody, o których niewiele jeszcze wiadomo. Jak twierdzą, szczoteczki elektryczne wydają się mieć podobne działanie, jak tradycyjne, jeśli chodzi o ochronę dziąseł.

Niewiele dowodów wspiera też korzystne działanie stosowania nici dentystycznych, jeśli chodzi o dziąsła. Ta metoda jednak znacząco pomaga w usuwaniu międzyzębowej płytki szczególnie u osób, które mają wąskie przestrzenie międzyzębowe. Prawdopodobnie obniża też ryzyko powstawania ubytków tworzących się właśnie pomiędzy zębami.

Badacze znaleźli także niewiele dowodów wspierających wartość płynów opartych na wyciągu z drzewa herbacianego, zielonej herbacie, substancjach przeciwzapalnych, wodzie utlenionej, benzoesanie sodu, fluorku cyny, heksetydynie, czy delmopinolu.

Z kolei probiotyki, choć mogą być obiecujące, na razie ich działanie nie jest udowodnione.

Nie udało się też znacząco potwierdzić wpływu suplementów diety.

Badacze nie znaleźli także wystarczających dowodów na to, że profesjonalne usuwanie płytki (tzw. skaling) zapobiega chorobom dziąseł.

„Mam nadzieję, że wyniki te będą podsumowaniem dostępnych dowodów, które wyczerpująco, czytelnie i w unikalny sposób będzie pomagało specjalistom od leczenia jamy ustnej oraz pacjentom” - komentuje współautorka pracy Eva Volman.

Więcej informacji na stronach:

http://www.buffalo.edu/news/releases/2021/09/038.html

https://www.perioiap.org/publications/57-october-2021/256-proven-primary-prevention-strategies-for-plaque-induced-periodontal-disease-an-umbrella-review

Marek Matacz

mat/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera