Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
02.10.2021 aktualizacja 02.10.2021

Uniwersytet Śląski zainaugurował 54. rok akademicki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Śląski w Katowicach zainaugurował w piątek swój 54. rok akademicki. Uroczystość odbyła się w nowej siedzibie Wydziału Humanistycznego. Gmach oddany do użytku dokładnie 50 lat temu służył do niedawna Instytutowi Fizyki, przeniesionemu do Chorzowa.

Rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek nawiązał w przemówieniu do pandemii COVID-19. "W perspektywie ogólnoludzkiej doświadczyliśmy może po raz pierwszy świadomie i na tak wielką skalę wspólnego losu. Mimo różnic kulturowych i politycznych epidemia nas zrównała i zmusiła do przyjęcia tych samych form życia obronnego. Przypomniała tym samym, że jesteśmy jednym gatunkiem, żyjemy na jednej planecie, i tylko my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za to, co się na niej dzieje. Powszechna, globalna lekcja strachu o zdrowie i życie z powodu wirusa SARS-CoV-2 w nieunikniony sposób splata się więc z innymi globalnymi wyzwaniami, które niebawem ogarną nas wszystkich, takimi jak zmiany klimatyczne czy wielkie migracje uchodźców" – powiedział.

Prof. Koziołek dodał, że wirus jest także metaforą innych globalnych pandemii, jak populizm lub kłamstwo informacyjne. "Wobec postępującej manipulacji informacją i tendencji do autorytarnego zarządzania instytucjami i państwami, wspólnota akademicka staje się rzadkim miejscem, gdzie obowiązują wartości, zasady i procedury demokracji, a jedynym kryterium oceny człowieka są jego merytoryczne dokonania. I co szczególnie ważne, dzieje się to nie pod przymusem czy z lęku przed karą, ale na mocy dobrowolnej zgody, której fundamentem jest wola i wolność poznania" – podkreślił rektor.

List do uczestników uroczystości skierował premier RP i poseł z okręgu katowickiego Mateusz Morawiecki. List odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Premier wyraził nadzieję, że w rozpoczynającym się roku akademickim nastąpi powrót do takiego funkcjonowania uczelni, jakie znamy sprzed pandemii.

"Już wkrótce będziemy mogli obserwować efekty opracowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projektu nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczącej tzw. pakietu wolności akademickiej. Wprowadzone tam zmiany gwarantują nauczycielom akademickim wolność nauczania, słowa i badań naukowych. Jestem przekonany, że jest to dokument kluczowy dla umocnienia autonomicznej debaty na uczelniach i zapewnienia swobodnego rozwoju nauki. To element naszej wizji rozwoju szkolnictwa wyższego" – podkreślił w liście premier Mateusz Morawiecki.

Podczas uroczystości studenci oraz doktoranci Uniwersytetu Śląskiego złożyli ślubowanie akademickie. Wręczono także nagrody "Pro Scientia et Arte", honorujące pracowników Uniwersytetu Śląskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Laureatami nagrody zostali w tym roku: socjolog prof. Halina Rusek z Wydziału Nauk Społecznych oraz chemik prof. dr hab. Stanisław Kucharski z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Wykład inauguracyjny pt. "Kilka uwag o naszej (polskiej) mentalności" wygłosiła prof. dr hab. Grażyna Borkowska z Instytutu Badań Literackich PAN. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022