Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
02.10.2021 aktualizacja 02.10.2021

Toruń/ Prof. Hanna Suchocka doktorem honoris causa UMK

01.10.2021. Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala (C-L) podczas uroczystości nadania prof. Hannie Suchockiej (C-P) tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 1 bm. Ceremonia odbyła się w ramach inauguracji roku akademickiego 2021/2022. PAP/Tytus Żmijewski 01.10.2021. Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala (C-L) podczas uroczystości nadania prof. Hannie Suchockiej (C-P) tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 1 bm. Ceremonia odbyła się w ramach inauguracji roku akademickiego 2021/2022. PAP/Tytus Żmijewski

Była premier prof. Hanna Suchocka została w piątek doktorem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyróżnienie odebrała podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na toruńskiej uczelni.

Suchocka (ur. 1946) w 1992 roku jako pierwsza kobieta w historii Polski została prezesem Rady Ministrów. Premierem była od 10 lipca 1992 roku do 26 października 1993 roku. W swojej karierze politycznej była również ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym (31 października 1997 - 8 czerwca 2000 r.). Jest cenionym na świecie prawnikiem związanym z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam w 1975 roku uzyskała tytuł doktora nauk prawnych, a w 2015 roku uzyskała habilitację.

"Pani prof. Suchocka jest przede wszystkim wielkiej klasy prawnikiem, konstytucjonalistą. Jest osobą, która zna prawo, umie je stosować, umie je interpretować. Dodatkowo chce je stosować zgodnie ze standardami państwa demokratycznego. Jej życiorys jest pełen sukcesów naukowych w kraju i za granicą. Przypomnę, że jest poczwórnym doktorem honoris causa. Dodatkowo była pierwszą kobietą w historii RP na stanowisku premiera. Jej rząd funkcjonował krótko, ale miał istotne sukcesy, m.in. forsując demokratyczną reformę samorządową" - powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK prof. Zbigniew Witkowski, który wygłaszał laudację.

Suchocka w 2014 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. W piątek wygłosiła w auli UMK wykład inauguracyjny w nowym roku akademickim pt. "Ewolucja pojęcia tożsamości konstytucyjnej".

"To dla mnie bardzo wzruszająca chwila. Nie wiem, czy zasługuję na to wyróżnienie, ale widocznie tak uznano. W związku z tym jest to dla mnie naprawdę wielki dzień" - podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami Suchocka.

Rektor UMK prof. Andrzej Sokala mówił dziennikarzom przed inauguracją kolejnego roku akademickiego, że jego marzeniem jest, aby kształcenie mogło się od początku do końca odbywać w formie tradycyjnej.

"Mam nadzieję, że będzie to normalny rok akademicki — w odróżnieniu od tego, który wczoraj pożegnaliśmy. Kształcenie rozpoczynamy w sposób tradycyjny. Studenci wracają do sal wykładowych, laboratoriów, sal ćwiczeniowych. Mamy oczywiście rezerwowe scenariusze. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia z ubiegłego roku i z całą pewnością damy sobie radę. Moim marzeniem jest jednak, abyśmy mogli przez cały rok akademicki nauczać tak, jak wcześniej" - powiedział prof. Sokala. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022