Uczelnie i instytucje

Kraków/Budowa kampusu Collegium Medicum największą planowaną inwestycją UJ

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Modernizacja i rozbudowa kampusu Collegium Medicum w Krakowie Prokocimiu jest największą inwestycją Uniwersytetu Jagiellońskiego, planowaną na najbliższe lata - powiedziała PAP kanclerz UJ Monika Harpula. Całkowita wartość inwestycji to co najmniej 271 mln zł.

„Obecnie to nasza największa, na najdłuższy okres rozpisana inwestycja. Budowa kampusu umożliwi przeniesienie wszystkich jednostek Collegium Medium, łącznie z administracją, w jedno miejsce” – powiedziała w czwartek PAP kanclerz UJ Monika Harpula.

Jak zauważyła, rozbudowa infrastruktury w Prokocimiu jest naturalną konsekwencją przeniesienia siedziby Szpitala Uniwersyteckiego z centrum miasta do Prokocimia. Od lat w tym regionie funkcjonuje też Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz Wydział Farmacji, a także biblioteka medyczna i domy studenckie Collegium Medicum.

Umowa na realizację pierwszego etapu prac przy kampusie UJ CM została już podpisana. Zgodnie z jej zapisami firma Warbud zaprojektuje i wybuduje budynek laboratoryjny „A”, a także zaprojektuje budynek dydaktyczno-administracyjny „B” wraz z łącznikiem obiektów „A” i „B” oraz uzyska pozwolenie na budowę.

Budynek „A” ma liczyć osiem kondygnacji o powierzchni ponad 11 tys. mkw. Mają tu być m.in. laboratoria. W części podziemnej znajdzie się zwierzętarnia – część hodowlana i eksperymentalna, magazyny, ale i laboratorium obrazowania. Również ośmiokondygnacyjny budynek „B” zajmie powierzchnię ponad 22 tys. mkw. i będzie pełnił funkcje dydaktyczno-administracyjne. Nad ulicą Medyczną ma zaś biec łącznik „A-B”, który zajmie ponad 1,5 tys. mkw. i pomieści sale dydaktyczne.

Bardzo ważna w pierwszym etapie prac będzie – jak mówiła kanclerz – organizacja ruchu drogowego, łącznie z budową estakady, w tamtym regionie.

Całkowita wartość budowy kampusu w Prokocimiu ma wynieść co najmniej 271 mln zł, przy czym 122 mln pochłonie tylko etap pierwszy. Część środków na inwestycję pochodzi ze sprzedaży uczelnianych nieruchomości przy ulicy Kopernika, gdzie niegdyś mieścił się Szpital Uniwersytecki. Część funduszy uczelnia będzie starała się pozyskać z funduszy publicznych.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.05.2025. Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak. PAP/Albert Zawada

    Impact/ Prof. Wachowiak: SGH z potrójną koroną wśród 1 proc. top szkół biznesu na świecie

  • 27.07.2024. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk/ Wkrótce odbędzie się czwarta edycja Pikniku Nauki Fahrenheita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera