Nauka dla Społeczeństwa

13.08.2022
PL EN
24.09.2021 aktualizacja 24.09.2021

Białystok/ Uniwersytet w Białymstoku rozstrzygnął przetarg na budowę swojej filii w Wilnie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet w Białymstoku rozstrzygnął przetarg na budowę swojej filii w Wilnie (Litwa) - poinformowała w czwartek PAP uczelnia. Budynek zaprojektuje i wybuduje litewska firma, której oferta opiewa na ponad 8,5 mln euro.

W Wilnie od 2007 roku działa wydział ekonomiczno-informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Wydział ma budynek, ale jest on w złym stanie technicznym, stąd decyzja o budowie nowego. Uczelnia organizowała przetargi w tej sprawie, rozstrzygnąć udało się dopiero czwarty, stanęła do niego jedna firma.

"Budynek zaprojektuje i wybuduje litewska firma UAB +MOSTA+" - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik. Cena, jaką zaoferowała firma brutto to ponad 8,5 mln euro.

Kwota, jaką na inwestycję przeznaczyła białostocka uczelnia to ponad 33 mln zł - wynika z informacji zamieszczonych na platformie z zamówieniami UwB. Jak powiedziała Dziedzik, kwota firmy jest wyższa, ale uczelnia zwiększy środki, które pierwotnie zaplanowała na ten cel.

Umowa z firmą ma być podpisana w najbliższych dniach.

"Bardzo się cieszę, że w końcu udało nam się wyłonić wykonawcę dla tej inwestycji, tak ważnej dla funkcjonowania naszej Filii w Wilnie. Wierzę, że budowa pójdzie sprawnie, a sam obiekt nie tylko zagwarantuje komfort pracy naszej kadrze i studentom, ale da nam nowe możliwości rozwoju, zarówno w odniesieniu do kształcenia studentów, jak i działalności naukowej tej jednostki" – powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wybudowanie obiektu przy ul. Aguonu (Makowa) 22 w Wilnie wraz z infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu. Budynek ma być gotowy w ciągu trzech lat.

Teren przeznaczony pod inwestycję ma ok. 2,2 tys. m kw. Koncepcja zabudowy jest gotowa; ma to być czterokondygnacyjny budynek z mansardą i piwnicą o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. m kw. Jak poinformował kanclerz UwB Tomasz Zalewski, najbliższe miesiące to będzie czas przeznaczony na opracowanie przez wykonawcę projektu architektonicznego w oparciu o przygotowaną koncepcję zabudowy, następny etap to zdobycie pozwoleń na budowę. Kanclerz liczy, że budowa rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

Filia w Wilnie od początku miała problemy lokalowe, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w kilku miejscach w Wilnie, co - jak zaznacza uczelnia - nie gwarantowało należytego komfortu studentom i pracownikom, oznaczało też dodatkowe wydatki dla uniwersytetu. Budynek, w którym będzie się mieściła siedziba filii, należy do UwB od 2008 roku. Na rzecz wileńskiej filii przekazała go organizacja wspierająca rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie - Universitas Studiorum Polona Vilnensis.

Budowa będzie finansowana ze środków własnych uczelni oraz dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 29 mln zł.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. W wileńskiej filii UwB studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce; są to studia licencjackie. Od 2014 roku uruchomiono też studia II stopnia na kierunku ekonomia. Jak informuje uczelnia, do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 800 absolwentów.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022