Naukowcy z UWr rekonstruują szkielet Stefanii, kopalnego nosorożca

Nosorożec. Fot. Dominika Hull
Nosorożec. Fot. Dominika Hull

Pracownicy Zakładu Paleozoologii UWr rekonstruują szkielet nosorożca kopalnego, nazywanego Stefanią. W tej chwili koncentrują się na złożeniu czaszki. "Jesteśmy na końcowym etapie stawiania naszego nosorożca z powrotem na nogi" - mówią.

O końcowym etapie rekonstrukcji poinformował serwis Nauka w Polsce-PAP Uniwersytet Wrocławski.

Nosorożec_fot.Dominika Hull
Nosorożec. Fot. Dominika Hull

"Jesteśmy na końcowym etapie stawiania naszego nosorożca z powrotem na nogi. Wszystkie kości po żmudnym i długotrwałym procesie zostały ostatecznie oczyszczone, wypreparowane, zakonserwowane. Zdarzały się kości zachowane w stanie idealnym, są również elementy są bardzo delikatne, jak np. czaszka. Teraz próbujemy zrekonstruować czaszkę. Do współpracy zaprosiliśmy artystę-rzeźbiarza, który pomoże nam połączyć te elementy w całość. Czaszka była bardzo silnie zdeformowana, zmiażdżona" - mówi uczestnik tych prac, doktor weterynarii Adam Kotowski.

Nosorozec_fot.Dominika Hull
Nosorożec. Fot. Dominika Hull

Paleozoologom z UWr w rekonstrukcji czaszki nosorożca Stefania pomaga artysta-rzeźbiarz Wojciech Iłenda.

Naukowcy z UWr przypominają, że na Ziemi żyje obecnie jedynie pięć gatunków nosorożców, z czego trzy są krytycznie zagrożone wyginięciem. Kiedyś gatunków nosorożca było wiele. Żyły także na terenie obecnej Polski.

"Obecnie na ziemiach polskich mamy do czynienia z pozostałościami wielu gatunków tych zwierząt" - mówi prof. Krzysztof Stefaniak, kierownik Zakładu Paleozoologii na Wydziale Nauk Biologicznych UWr. Rekonstrukcja to element szerszych prac - w Zakładzie Paleozoologi realizowany jest bowiem projekt naukowy poświęcony wielu aspektom życia kopalnego nosorożca, który dotyczy okazu zwanego Stefanią. Jego szczątki naukowcy odkopali prawie w całości w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Nosorozec_fot.Dominika Hull
Prace nad nosorożcem. Fot.Dominika Hull

"W tej chwili koncentrujemy się na złożeniu czaszki nosorożca. Wcześniej uważano, że ten gatunek nosorożca żywi się głownie trawą. Okazało się, że nasza Stefania żywiła się także pędami – więc żyła w lasach. Inny gatunek, nosorożec włochaty, odżywiał się np. liśćmi. W wyniku zmian klimatycznych Stefania wyginęła ok 40 000 lat temu, a nosorożec włochaty ok. 10 000 lat temu. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy do wyginięcia przyczyniły się tylko zmiany klimatyczne, czy także działalność człowieka. Dziś nie możemy dopuścić do tego, by wyginęło te kilka gatunków nosorożca, które jeszcze pozostały na świecie. Musimy je uratować" - mówi prof. Stefaniak.

Nauka w Polsce - PAP

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Uprawa truskawek na podniesionych zagonach, 10 bm w Witkowie (woj. kujawsko-pomorskie). (tż/doro) PAP/Tytus Żmijewski

    Badacze "szczepią" truskawki bakteriami, aby uodpornić je na suszę

  • Rekonstrukcja przyżyciowa Ajkaceratops jako enigmatycznego dinozaura ptasiomiednicznego. Autor: Edyta Felcyn-Kowalska

    Europejski ceratops był jednak innym typem dinozaura

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera