Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2023
PL EN
16.09.2021 aktualizacja 16.09.2021

Warszawa/W piątek rozpoczyna się 25. Festiwal Nauki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Debata na temat "ekonomii zieloności" rozpocznie w piątek 25. Festiwal Nauki w Warszawie. W programie znalazły się wykłady, zwiedzanie laboratoriów, edukacyjne spacery i gry oraz wystawy. Wydarzeniu, które potrwa do 26 września towarzyszy hasło: Szczepimy wiedzą.

Program Festiwalu Nauki podzielony jest na trzy części: lekcje (przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych), spotkania oraz wystawy. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa część lekcji i spotkań zostanie przeprowadzona nie tylko stacjonarnie, ale będzie też transmitowana przez internet, lub udostępniona w formie nagrań.

Program i szczegółowe informacje na temat festiwalowych wydarzeń są dostępne na stronie https://festiwalnauki.edu.pl

Festiwal rozpocznie w piątek o godzinie 18. w auli starej BUW jedna z sześciu debat głównych: "Ekonomia zieloności, czyli czy da się skorzystać na pomaganiu planecie?". Jej uczestnicy zastanowią się, czy istnieje ekonomia zieloności, czy i jak można zracjonalizować przyjazne środowisku wybory konsumentów, firm i inwestorów. Pozostałe debaty główne poświęcone będą ważnym, bieżącym zagadnieniom naukowym i społecznym np. skutkom, jakie wywierają na ludzi wielkie epidemie; możliwościom eksploracji kosmosu; wpływowi powszechnego użycia internetu na życie społeczne.

Z okazji 25. edycji Festiwalu przygotowano także specjalny cykl "Wykładów na 25-lecie", które wygłoszą znani polscy naukowcy. Prof. Zbigniew Gaciong opowie m.in. czy rzeczywiście żyjemy coraz dłużej, czy po prostu lepiej leczymy choroby. Prof. Wojciech Pisula wyjaśni, co badania na zwierzętach mogą powiedzieć nam o ludzkiej ciekawości. Prof. Ewa Czerniawska przedstawi informacje o znaczeniu ludzkiego węchu, na który zwrócono szczególną uwagę podczas pandemii COVID-19. Z kolei prof. Andrzej Friszke przypomni podziały polityczne Polaków w XX wieku.

Festiwal to jednak nie tylko wykłady, ale także możliwość skorzystania z nietypowych wycieczek i zwiedzenia laboratoriów. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy zorganizuje wieczorny spacer z nietoperzami, Ogród Botaniczny UW "kryminalny" spacer z roślinami w roli głównej, a Instytut Geofizyki PAN zaprosi do swojego Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze.

Całodniowe spotkanie pod nazwą "Geologiczna Ochota" zorganizuje m.in. Wydział Geologii UW. Na warsztatach będzie można poznać skały, jakie budują Ziemię zarówno w skali makro, jak i oglądając je pod mikroskopem; wyhodować błyskawiczne, syntetyczne kryształy i obejrzeć surowce skalne i mineralne, jakie są wydobywane w Polsce. Uczestnicy całodniowej imprezy w hangarze Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW wezmą udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 Smyk i spróbują swych sił w symulatorze śmigłowca.

Dla najmłodszych miłośników nauki na Wydziale Chemii UW przygotowano warsztaty fizyko-chemiczne. Ich mali uczestnicy dowiedzą się, czym jest ciśnienie, wyporność, jakie są stany skupienia, czym są pierwiastki i cząsteczki, lepkość, gęstość i wiele innych. Będą mieli też okazję poznać chemię zapachów i mydła, wykonując kosmetyki. Muzeum Geologiczne PIG-PIB zaprosi z kolei na rodzinny piknik popularnonaukowy "Urodziny dinozaura Dyzia".

Pierwsza edycja warszawskiej imprezy popularyzującej naukę odbyła się w 1997 roku. Był to pierwszy polski festiwal nauki. W ślad za nim powstało ok. 20 festiwali nauki, sztuki i techniki w miastach akademickich w całej Polsce. Każdego roku w ramach festiwalu odbywa się ponad tysiąc spotkań, przygotowywanych przez ponad sto instytucji naukowych, badawczych i edukacyjnych. (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023