Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
19.09.2021 aktualizacja 19.09.2021

Cholesterol produkowany w mózgu wpływa na rozwój choroby Alzheimera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Cholesterol produkowany przez komórki glejowe w mózgu odgrywa istotną rolę w przebiegu choroby Alzheimera – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine (USA) zaobserwowali, że astrocyty stymulują rozwój choroby Alzheimera poprzez wytwarzanie i dystrybuowanie cholesterolu do komórek nerwowych. To z kolei zwiększa produkcję beta-amyloidu, tworzącego charakterystyczne dla choroby toksyczne złogi.

Astrocyty to komórki glejowe, które u pacjentów z chorobą Alzheimera przechodzą duże przemiany. Dotychczas nie wiadomo było jednak, czy komórki te zmieniają się wskutek choroby, czy też się do niej przyczyniają.

Zazwyczaj poziom cholesterolu w komórkach nerwowych jest niski, przez co produkcja beta-amyloidu jest ograniczona, jednak w przebiegu choroby Alzheimera neurony tracą zdolność regulowania produkcji amyloidu, co napędza dalszy rozwój neurodegeneracji – tłumaczą autorzy.

Gdy badacze zablokowali u myszy zdolność astrocytów do produkowania cholesterolu, produkcja beta-amyloidu wyraźnie spadła.

„Jeśli uda nam się znaleźć sposób zapobiegania nadprodukcji cholesterolu przez astrocyty u ludzi, mogłoby to oznaczać realny wpływ na przebieg choroby Alzheimera” – komentuje dr Heather A. Ferris, autorka analizy (DOI: 10.1073/pnas.2102191118).(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022