Chiny/ Człowiek zakażony ptasią grypą typu H5N6, uznawaną za potencjalne zagrożenie pandemiczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W południowo-zachodnich Chinach u 55-letniego mężczyzny wykryto zakażenie wysoce chorobotwórczym wirusem ptasiej grypy typu H5N6 – podały w czwartek państwowe media. To jeden z wirusów uznawanych za potencjalne zagrożenie pandemiczne.

Infekcję potwierdzono w środę w mieście Bazhong w Syczuanie. Zakażony 55-latek zgłosił się do lekarza z gorączką. Obecnie jest leczony w szpitalu, osoby z jego otoczenia poddawane są badaniom, a na fermach w okolicy miejsca jego zamieszkania prewencyjnie wybito drób – podał na swoim portalu dziennik „Renmin Ribao”.

„Eksperci ocenili, że zakażenie było spontaniczną infekcją z ptaka na człowieka, a ryzyko szerzenia się infekcji na dużą skalę jest skrajnie niskie” – podała gazeta.

H5N6 jest podtypem wirusa grypy typu A.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oceniło w raporcie, że wirusy grypy zdolne do przechodzenia ze zwierząt na ludzi „uznawane są za nowe dla człowieka i mają potencjał, by stać się zagrożeniem pandemicznym”. Zaznaczono jednak, że ryzyko odzwierzęcego zakażenia ludzi wirusem H5N6 w UE jest bardzo niskie.

Od 2014 roku władze Chin i Laosu zgłosiły łącznie 32 zakażenia wirusem A(H5N6), z czego 17 pacjentów zmarło. Wszyscy mieli kontakt z żywym drobiem, za wyjątkiem pięciu przypadków, w których źródła zakażenia nie podano – napisano w kwietniowym sprawozdaniu ECDC.

Później, między 22 maja a 22 czerwca, w Syczuanie odnotowano jeszcze jeden śmiertelny przypadek zakażenia odzwierzęcego wirusem H5N6 – wynika z najnowszego raportu ECDC z czerwca.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA nauczyła starą sondę marsjańską nowych sztuczek

  • Fot. Adobe Stock

    Egipt śledzi rekiny z kosmosu: nowy program może zwiększyć bezpieczeństwo turystów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera