EMA odradza stosowanie szczepionki Janssen przeciw Covid-19 u osób z zespołem przesiąkania włośniczek

EPA/ETIENNE LAURENT  25.03.2021
EPA/ETIENNE LAURENT 25.03.2021

Europejska Agencja Leków zaleciła, aby osoby, które wcześniej miały zespół przesiąkania włośniczek, nie były szczepione preparatem Janssen przeciwko Covid-19.

EMA zaleciła również dodanie zespołu przesiąkania włośniczek do informacji o produkcie jako nowego działania niepożądanego szczepionki, wraz z ostrzeżeniem mającym na celu podniesienie świadomości pracowników służby zdrowia i pacjentów na temat tego ryzyka.

Agencja dokonała przeglądu trzech przypadków zespołu przesiąkania włośniczek, które wystąpiły w ciągu dwóch dni po szczepieniu u osób, które otrzymały preparat Janssen przeciw Covid-19. Jedna z osób dotkniętych chorobą miała historię zespołu przesiąkania naczyń włosowatych, a dwie z nich zmarły później.

Do dnia 21 czerwca 2021 r. na całym świecie podano ponad 18 milionów dawek szczepionki Janssen przeciw Covid-19.

Zespół przesiąkania włośniczek jest bardzo rzadkim, poważnym stanem, który powoduje wyciek płynu z małych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), powodujący m.in. obrzęk głównie rąk i nóg i niskie ciśnienie krwi.

Pracownicy służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę z oznak i objawów zespołu przesiąkania włośniczek oraz ryzyka jego nawrotu u osób, u których wcześniej zdiagnozowano to schorzenie.

Osoby zaszczepione preparatem Janssen powinny natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli w ciągu kilku dni po szczepieniu wystąpią u nich gwałtowne obrzęki rąk i nóg lub nagły przyrost masy ciała. Objawy te są często związane z uczuciem omdlenia (z powodu niskiego ciśnienia krwi).

EMA zwróciła się również do firmy Janssen, która wprowadza na rynek szczepionkę, o dalsze informacje na temat możliwego mechanizmu rozwoju zespołu przesiąkania włośniczek po szczepieniu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kib/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera