Generator w plecaku zmniejsza wysiłek podczas chodzenia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wbudowany w plecak generator elektryczny może zwiększyć efektywność chodzenia, odciążając mięśnie nóg, co zmniejsza wydatek energii potrzebny do chodzenia o ponad 3 proc. - informuje "Science".

Wielu naukowców pracuje nad egzoszkieletami, które miałyby zwiększać siłę lub wydajność ludzi – na przykład robotników, żołnierzy na polu bitwy lub pielęgniarek w domach opieki. Zwykle wymagają one źródła energii i aktywnie wspomagają ruch kończyn. Jednak zespół Michaela Shepertycky’ego z Queen’s University w Kingston w Kanadzie opracował całkowicie pasywny system, który zmniejsza wysiłek potrzebny do chodzenia. Konstrukcje ta zapobiega przemieszczaniu się nogi do przodu podczas kroku i spowalnia je, zanim stopa uderzy o ziemię, co zwykle wymaga ruchu ścięgna Achillesa.

Ważące 1,3 kilograma urządzenie mieści się w niewielkim plecaku, z którego wychodzą dwie cienkie linki przymocowane do pasków na kostkach. Gdy stopa przesuwa się do przodu podczas kroku, linka napina się, poruszając generator energii elektrycznej.

Choć obecnie generator nie jest w stanie zasilać nawet elektroniki samego plecaka, Shepertycky jest przekonany, że po drobnych poprawkach będzie w stanie ładować inne małe urządzenia, takie jak smartfon.

Testy na ruchomej bieżni z udziałem 10 ochotników wykazały, że urządzenie zmniejszyło wysiłek metaboliczny związany z chodzeniem o 3,3 proc., generując około 0,25 wata energii elektrycznej.

„Po kilku minutach chodzenia z urządzeniem wydaje się to całkiem naturalne. Gdybyś miał chodzić z urządzeniem lub wybrać się z nim na wycieczkę, pod koniec dnia czułbyś się mniej zmęczony - mówi. - To może naprawdę pomóc wędrowcom, którzy chodzą przez cały dzień, a nawet listonoszom lub pielęgniarkom pod koniec zmiany, aby byli znacznie mniej zmęczeni".

Obecne testy skupiały się na chodzeniu po płaskim terenie, ale Shepertycky ma nadzieję, że przyszłe eksperymenty pokażą wzrost wydajności w chodzeniu po wzgórzach i z różną prędkością. Możliwe, że taki system mógłby nawet usprawnić bieganie. „Możemy być w stanie pomóc w biegu i pobić kilka rekordów maratonu” - mówi.

Urządzenie zostało opatentowane. Zdaniem twórców ze względu na prostą konstrukcję jego koszt nie powinien być wysoki. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera