Niezwykłe chromosomy płciowe gryzonia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U niewielkiego gryzonia - nornika oregońskiego chromosomy płciowe zamieniły się rolami – donoszą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

W skrócie wygląda to tak: chromosomy płciowe X i Y nornika oregońskiego zlały się ze sobą, następnie zamieniły rolami, a potem jeszcze wymieniły między sobą fragmenty DNA.

„To najdziwniejszy układ chromosomów płciowych znany nauce” - opisuje członek zespołu badawczego, Scott W. Roy z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco (USA).

Od lat 60. XX w. naukowcy wiedzieli, że u nornika oregońskiego występuje nietypowy układ genów. Zauważono, że chromosomy X i Y (zespoły genów, które odgrywają dużą rolę w określaniu płci) różnią się od tego, co obserwuje się u samców i samic innych ssaków.

W trakcie najnowszych badań zespół odkrył, że w odległej przeszłości chromosomy X i Y połączyły się u norników, a chromosom X u samców zaczął wyglądać i zachowywać się jak chromosom Y. Liczba chromosomów X u samców i samic norników również się zmieniła wraz z wymianą między nimi mniejszych fragmentów DNA.

Ten proces jest tym dziwniejszy, że sposób, w jaki geny determinują płeć u ssaków, pozostaje w większości taki sam od ok. 180 mln lat. „Ssaki, z nielicznymi wyjątkami, są pod tym względem trochę nudne” - podsumowuje Roy.

Więcej: https://news.sfsu.edu/news-story/study-bizarre-rodent-genetics-mystery (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Ostatni widok sondy Hera, źródło: SpaceX, sttrona ESA

    CubeSaty pionierskiej misji Hera skontaktowały się z Ziemią

  • Fot. Adobe Stock

    Mniej operacji bariatrycznych po wprowadzeniu nowych leków na otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera