Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
23.05.2021 aktualizacja 23.05.2021

Paliwo do odrzutowców z plastikowych śmieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowa metoda pozwala w prosty sposób przetworzyć plastikowe odpady w paliwo odrzutowe i inne cenne substancje. Zajmuje to przy tym zaledwie godzinę.

Plastik zaśmieca Ziemię - podkreślają naukowcy z Washington State University. Mamy wręcz do czynienia z kryzysem - odpady z tworzyw sztucznych tworzą gigantyczne wyspy na oceanach i coraz bardziej zapełniają lądy. Kiedy się rozpadają, tworzą przy tym cząstki mikroplastiku, którego wpływ na zdrowie nie jest jeszcze poznany.

Badacze przedstawili jednak nową metodę, która z 90-procentową wydajnością przetwarza najczęściej stosowane tworzywo - polietylen w paliwo odrzutowe i inne cenne węglowodory. Wytwarza się z niego torby, butelki, czy rury.

„W przemysłowym recyklingu liczy się koszt. Przedstawiona praca oznacza milowy krok w postępach naszej technologii i kierunku jej komercjalizacji” - mówi prof. Hongfei Lin, współautor publikacji.

Jak tłumaczą badacze, dotąd przetwarzanie plastiku stwarzało wiele problemów. Najczęściej stosowane metody mechaniczne polegają na topnieniu tworzyw i ich ponownym formowaniu. Obniża to jednak jakość finalnego produktu.

Chemiczny recykling z kolei wymaga wysokich temperatur i długiego czasu, co znacząco podnosi koszty.

Z tych powodów, jak podają badacze, np. w USA przetwarzane jest tylko 9 proc. plastiku.

Nowa metoda usuwa powyższe problemy.

Badacze wykorzystali katalizator złożony z węgla i rutenu, który działa w temperaturze zaledwie 220 st. C.

„Przed eksperymentami tylko spekulowaliśmy, ale nie wiedzieliśmy, czy to zadziała. Wyniki były wyśmienite” - opowiada uczestniczący w badaniach Chuhua Jia.

„Zależnie od potrzeb rynku, można wybrać produkt, jaki się chce uzyskać. Pozwala na to duża elastyczność. Wprowadzenie tego wydajnego procesu może oznaczać obiecujące podejście do selektywnej produkcji wysokiej jakości produktów z polietylenowych odpadów” - twierdzi prof. Lin.

Badacze pracują teraz nad wprowadzeniem swojej metody na rynek.

Są przy tym zdania, że powinna ona działać także w przypadku innych tworzyw.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-05/wsu-ntc051121.php

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667109321000233?via%3Dihub (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022