Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
18.05.2021 aktualizacja 18.05.2021

NCBR wyłoni do końca maja 40 półfinalistów konkursu "Wielkie Wyzwanie: Energia"

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Do 31 maja Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybierze 40 zespołów, które zakwalifikują się do półfinału konkursu "Wielkie Wyzwanie: Energia" – poinformowała w poniedziałek agencja. Wpłynęło 69 zgłoszeń ćwierćfinałowych.

Uczestnicy konkursu musieli w filmach wykazać, że prototypy opracowywanych przez nich małogabarytowych elektrowni wiatrowych rzeczywiście działają.

Jak przypomina NCBR w przesłanym komunikacie, agencja zainicjowała konkurs "Wielkie Wyzwanie: Energia", mając na uwadze konieczność zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu prądu. Dodano, że problemem badawczym postawionym w pierwszych tego rodzaju zawodach technologicznych w Polsce jest wytworzenie i magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z energii wiatru w najbardziej efektywny sposób, w warunkach przydomowych i przy niewielkich prędkościach wiatru.

Z informacji NCBR wynika, że uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą selekcję do półfinału, będą mieli czas na przygotowanie swoich prototypów do wizyt gospodarczych, które planowane są na przełomie czerwca i lipca. Półfinał polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru wiejącego ze zmienną prędkością.

"Do finału zakwalifikuje się jedynie dziesięciu uczestników, dlatego rywalizacja jest tak wymagająca. Zwycięzca +Wielkiego Wyzwania: Energia+, którego prototyp w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, otrzyma milion złotych nagrody" – mówi cytowany w komunikacie dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.

Wyraził nadzieję, że współzawodnictwo wpłynie pozytywnie na dążenie do nadrzędnego celu, jakim jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych technologii wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej oraz szerzej – promowania pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Projekt finansowany jest z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024