Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
06.05.2021 aktualizacja 06.05.2021

Stosowanie antybiotyków zagraża dzikim szympansom

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Stosowanie antybiotyków przez ludzi zagraża dziko żyjącym szympansom. W ich organizmach pojawiają się bakterie oporne na antybiotyki – piszą naukowcy na łamach periodyku „Pathogens”.

Naukowcy badali dziko żyjące szympansy z Parku Narodowego Gombe w Tanzanii. Okazało się, że niemal połowa próbek kału zawierała bakterie oporne na antybiotyki stosowane powszechnie przez ludzi żyjących w okolicy parku.

„Nasze badania sugerują, że bakterie oporne na antybiotyki rozprzestrzeniają się z ludzi na inne naczelne poprzez lokalne ujęcia wody” - wyjaśnia Thomas Gillespie z Emory University w Stanach Zjednoczonych.

Częstą ludzką przypadłością w okolicach parku są np. biegunki, które leczone są tanimi antybiotykami kupowanymi bez recepty w lokalnych drogeriach. Gillespie dodaje, że ludzie kąpią się i myją w strumieniach, zanieczyszczając bakteriami wodę, którą następnie piją dzikie szympansy i pawiany.

Badacze zwracają uwagę, że nadużywanie antybiotyków szkodzi nie tyko ludziom, ale też środowisku. Ostrzegają również, że bakterie oporne na antybiotyki mogą zmutować w organizmach szympansów i przeskoczyć na człowieka.

Więcej: http://esciencecommons.blogspot.com/2021/04/human-antibiotic-use-threatens.html (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022