Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
04.05.2021 aktualizacja 04.05.2021

Na Politechnice Opolskiej powstało stanowisko do badań ogniowych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Naukowcy Politechniki Opolskiej uruchomili pierwsze stanowisko do badań ogniowych. Jak informuje uczelnia, można na nim prowadzić m.in. symulacje pożarów sadzy w kominach, które są jednym z najczęstszych zagrożeń pożarowych budynków mieszkalnych.

Pierwsze tego typu stanowisko do badań ogniowych powstało na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Jego współautorem jest dr inż. Krzysztof Drożdżol - mający w swojej najbliższej rodzinie znanych w regionie kominiarzy.

"Budowa takiego stanowiska to spore wyzwanie, pracowaliśmy nad nim od października ub.r., pomijam już oczywiście procedury związane z dokumentacją. Stanowisko symuluje wycinek budynku wraz z przejściami stropowymi. Sprawa była o tyle uproszczona, ponieważ wcześniej budowałem takie stanowisko w przemyśle w ramach pracy doktorskiej" - wyjaśnia naukowiec.

Nowe stanowisko badawcze zostanie wykorzystane przy pracach mających zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników budynków, w których działają różnego rodzaju piece.

"Prowadzimy pilotażowe badania komina z zewnętrzną przestrzenią powietrzną. Bezpieczeństwo pożarowe to jest główny aspekt, na którym się skupiamy. Np. możemy symulować pożar sadzy, poprzez oddziaływanie spalinami o temperaturze 1000 stopni Celsjusza na tę konstrukcję i odnotowujemy temperaturę na elementach drewnianych symulujących budynek" - podkreśla Drożdżol.

W przyszłości na uczelni ma zostać wybudowane drugie stanowisko ogniowe. Naukowcy zaznaczają, że dzięki badaniom nad systemami kominowymi, istnieje realna możliwość nie tylko zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale także zmniejszenia emisji szkodliwych substancji z palenisk i kotłów. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024